Salkım güvesi tuzak dağıtım töreni ile ilgili Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından şu paylaşımda bulunuldu, “Eşme İlçesi Narlı, Hardallı, Kayapınar, Yeşilkavak, Yeleğen, Karaahmetli köylerinde uygulanacak İl Özel İdaresi kaynaklı proje kapsamında, Bağlarda salkım güvesine karşı biyoteknik mücadele yönteminin benimsetilmesi amacıyla 370 dekar alanda uygulanacak 22.000 adet feromon tuzak dağıtımı yapıldı” denildi.

Esme Baglar Tuzak

Salkım güvesi (Lobesia botrana)

Lobesia botrana (Salkım güvesi) bağ’ın ana zararlılarından biridir. Kışı asma kabukları altında ya da diğer korunmuş yerlerde pupa olarak geçirir. İlkbaharda uygun orantılı nem ve sıcaklıkla kelebekler görülür. Erginler geceleri sıcaklığın 10 °C derece üzerinde olduğu dönemlerde aktif olurlar. Dişiler yumurtalarını çiçek ve çiçek saplarına bırakır. Yumurtalardan çıkan larvalar bitkide zarar yapar.

Salkım Üzüm

Salkım güvesi (Lobesia botrana) bağ’ın ana zararlılarından biridir.

Kışı asma kabukları altında ya da diğer korunmuş yerlerde pupa olarak geçirir. İlkbaharda uygun orantılı nem ve sıcaklıkla kelebekler görülür. Erginler geceleri sıcaklığın 10 °C derece üzerinde olduğu dönemlerde aktif olurlar. Dişiler yumurtalarını çiçek ve çiçek saplarına bırakır. Yumurtalardan çıkan larvalar bitkide zarar yapar.

Muhabir: hava aksu