Kamuajans isimli bir haber sitesi eski Vali Funda Kocabıyık’ın tekrar vali olarak atanabileceğini yazdı.

Uşak Eski Valisi Funda Kocabıyık'ın yeniden vali olarak atanacağı konuşuluyor.

Funda Kocabıyık, bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı'nda uzun yıllar genel müdürlük yaptıktan sonra, 7 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Uşak Valisi olarak atanmıştı.

Tarttışmalı  bir valilik süreci geçiren Kocabıyık, eşinin Gezi Olayları hakkındaki tweet'leri sonrası görevden alınmış ve Nisan 2022'de Merkez Valisi olmuştu.

Bu süreçte Kocabıyık, eşinin tweet'lerinden haberi olmadığını belirterek istifa etmeyeceğini ifade ettiği yönünde iddialar basında yer almıştı.

Funda Kocabiyik Depo 4 3 1585747515 Min

- Korona Zamanı Vatandaşı Azarlamasıyla Gündem Olmuştu

Kocabıyık, Uşak Valiliği yaptığı dönemde korona sürecinde sokaklarda vatandaşlara sosyal mesafeyi korumaları yönünde uyarılarda bulunmuştu.

Özellikle cadde üzerinde hızla yürüdüğü esnada sıraya giren vatandaşlara "Sosyal mesafeyi ayarlayın. Herkes, haydi!" diyerek emir vermesiyle hafızalarda yer etmişti.

Funda Kocabıyık'ın yeni Valiler Kararnamesi'nde yer bulmak için yaptığı kulis çalışmaları sırasında, iktidar ile muhalefet arasındaki normalleşme sürecinin bir yansıması olarak CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Özel ile de görüştüğü iddia edildi.

- Kayseri’ye atanması bekleniyor

Yeni Valiler Kararnamesi'nde, Funda Kocabıyık'ın yeniden vali olarak atanması hakkında Kayseri Valisi Gökmen Çiçek'in yerine geçeceği iddiaları konuşuluyor.

Bu gelişmeler doğrultusunda, Funda Kocabıyık'ın yeniden vali olup olmayacağını kararnamenin açıklanması ile birlikte netleşecek.

Editör: Ozan Yavuz