Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz gün Macaristan ziyareti sonrasında emekli ve memur maaşlarındaki iyileştirmeler başta olmak üzere vatandaşların uzun süredir beklediği birçok önemli konu hakkında kritik mesajlar verdi.

Zam düzenlemesi ile ilgili olarak konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’memurlara bu zamlar gelirken, emeklilere hiçbir leyin gelmemesi olacak bir şey değil’’ ifadelerini kullandı. Emeklileri de memnun edecek adımlar atacaklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekliye ek zam mesajını duyurdu.

EMEKLİYE EK ZAM AÇIKLAMASI SEVİNDİRDİ!

2024 – 2025 yılları için toplu sözleşme ile belirlenecek memur ve memur emeklisinin maaş zammı ve sosyal haklarına ilişkin görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve yetkili sendikaların süreci yönettiğini aktardı.

Bu ay sonuna kadar görüşmelerin devam edeceğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerle ilgili ayrıca bakanlık tarafından çalışma yürütüldüğü ifade edildi. Memurlara zamlar gelirken emeklilere de geleceğinin sinyalini açıkça verdi. Emeklileri memnun edecek düzenlemelerin yapılacağını aktardı.

MEMUR VE EMEKLİNİN ZAM SÜRECİ DEVAM EDİYOR!

Memur ve emeklilerin yakından takip ettiği 7. toplu sözleşme görüşmelerinde ise artık son görüşmeler yapılmaya başlıyor. 1 Ağustos’ta başlayan süreç sonrasında taraflarda eğer ay sonuna kadar uzlaşmaya varamazlarsa bu durumda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak. Hükümetin zam teklifi ise istenen talep edilenin oldukça altında kalmıştı. Zam tekliflerinin değerlendirilmesi ve anlaşmaya varılmaması halinde heyete gidilerek sonuç alınmak istenecek.

Taraflar arasında uzlaşma olmaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci kapsamında her biri yüksek yargı mensubu, bürokrat, sendikacı ve akademisyenden oluşan 11 kişilik kurul, toplu sözleşmeye dair kesin kararı 31 Ağustos 2023 tarihi itibariyle duyuracak. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından memur ve emeklilere yönelik iyileştirme açıklamasının ardından hükümetin tekliflerinde de talepleri karşılayacak düzeyde adımlar gelebileceği aktarılıyor. Memur – Sen’in 2024 yılı için zam talebi ise yüzde 70 olarak dikkat çekmişti.