Rusya’nın tarım ürünlerinin dünya piyasasına ulaşmasını sağlayan tahıl anlaşmasını uzatmayacağını açıklamasının ardından Türkiye yeniden devreye girdi. Ciddi bir gıda krizi yaratacak bu kısıtlama sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin ile temaslara başladı.

İki ülkeden gelen açıklamalar sonrasında yeniden bir anlaşma sağlanması için gözler kritik zirveye çevrildi. Karadeniz tahıl anlaşmasının yeniden canlandırılması için tüm dünyanın umudu Erdoğan oldu. Dünya basını da Erdoğan’ı oynayacağı bu arabulucu rolden dolayı manşetlerine taşıdı.

DÜNYA BASININ GÜNDEMİ ERDOĞAN!

Rusya tarafından tahıl anlaşmasının uzatılmayacağının açıklanmasının ardından yeni bir kriz ortaya çıktı. Çıkan bu kriz sonrasında gözler yeniden Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrildi. Dünya basını tarafından bu kritik zirve manşetlere taşındı.

Tüm dünya tarafından yakından takip edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin görüşmesi için tarihler de belli oldu. Kremlin Sözcüsü Peskov, iki liderin kısa süre içinde görüşme yapacaklarını aktardı. Türkiye tarafından da AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soçi ziyareti olacağını ve Soçi ziyaretinde tahıl anlaşmasında yeni bir aşama olabileceği vurgusu yapıldı.

9 EYLÜL’DE BİR GÖRÜŞME OLABİLİR!

Tahıl anlaşmasının masaya yatırılması beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki kritik görüşmenin Soçi’de olacağı aktarılıyor. Basında yer alan haberlere göre Erdoğan’ın Yeni Delhi’deki G – 20 zirvesine katılmak üzere Hindistan’a gitmeden önce 8 Eylül’de Rusya’ya gidebileceği aktarıldı.

Dünya basını tarafından yakından takip edilen görüşmelere yönelik ABD’li Newsweek, Peskov’un Putin ve Erdoğan’ın bir toplantı yapmaya hazır olduğunu doğruladığını yazdı France 24 ise kritik görüşme hakkında iki tarafında görüşmenin gerçekleşeceğini teyit ettiğini ancak tarihlerin henüz belli olmadığını aktardı. Yunan basınında da Erdoğan’ın Putin ile Karadeniz’den tahıl ihracatına izin veren anlaşma konusunun görüşüleceği aktarıldı. Görüşmenin tarihi konusunda ise henüz taraflardan net açıklama gelmedi.