Enflasyon canavarı 90’lı yılların medyasının en popüler karakteriydi. 2000’li yıllarda hayatımızda çıkmaya başlayınca unutmaya başlamıştık. Artık hayatımıza hızlı bir giriş yaptığını görüyoruz. Son günlerde benzin ve motorine gelen zamlar sonrasında vatandaşlar enflasyon canavarı yeniden ülkemizde hortladı yorumu yapıyor.

Enflasyonu en çok tetikleyen unsurlardan biri olan Akaryakıta gelen zamlar vatandaşların belini bükmeye devam ederken yeni bir zam haberi geldi.  Akaryakıtta yüksek fiyatlar, sürücülere zor günler yaşatırken fiyatlarda tekrar değişiklik bekleniyor. Buna göre motorine bu gece yarısı 1 lira 40 kuruş, benzine ise 2 TL zam gelecek.  Zammın ardından Uşak’ta benzinin litresi 41 TL'ye, motorinin litresi ise 43 TL'ye yükselecek.

Benzin, motorin ve LPG’ de fiyatlar hem uluslararası petrol hareketlerinden hem de döviz kurundan etkilenmeye devam ediyor. En son gelişmeye göre motorinin litre fiyatına 1 lira 40 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 2 TL zam yapılması bekleniyor. Gelecek zamla İstanbul'da benzinin litresi 40,38 liraya, motorinin litresi ise 43,02 liraya çıkacak.

MOTORİNE PEŞ PEŞE 2. ZAM

En son motorinin litre fiyatına 1 lira 38 kuruş gelen zammın ardından 1 gün sonra 1 lira 40 kuruşluk bir zam daha gelecek olması araç kullanıcılarını zora sokarken benzinde de 2 liralık bir fiyat artışı yaşanacak.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK'nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini paylaşmayacağını bildirmişti.