Sağlıklı ve uzun bir yaşamın sırrı dengeli ve doğal beslenmekten geçiyor. Özellikle lif ve protein açısından oldukça zengin olan yeşil mercimek, çok daha düşük maliyetler ile protein ihtiyacını karşılamak isteyenler için en iyi doğal kaynaklardan biri olmayı başarıyor.

Fabaceae familyasından olan yeşil mercimek, A, B, K ve C vitamini açısından da oldukça zengindir. Öte yandan içeriğinde yer alan fosfor, potasyum, kalsiyum, protein ve çinko gibi maddeler de yine sağlıklı bir beslenme programı takip etmek isteyenler için en iyi alternatif gıdalar arasında yer alıyor.

VÜCUDUN KAS YAPISINI GÜÇLENDİRİYOR!

İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller ile metabolizmayı destekleyen yeşil mercimek, vücudun zinde kalmasını sağlayan gıdaların başında geliyor. Özellikle spor yapan kişilerin sürekli olarak et gibi pahalı protein kaynaklarının yanı sıra daha ucuz ve zengin protein kaynaklarına başvurmak için yeşil mercimeği tercih etmeleri mümkündür.

İçeriğinde yer alan yüksek miktarda protein sayesinde vücudun kas yapısını da güçlendiren yeşil mercimek, lif açısından da oldukça zengindir. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan yeşil mercimek düzenli aralıklarla tüketildiğinde fayda sağlıyor.

YEŞİL MERCİMEĞİN FAYDALARI NELERDİR?

Türk mutfağında da sık tercih edilen gıdalardan biri olan yeşil mercimek, birçok vitamin ve mineral açısından zengin bir gıdadır. Sporcuların da özelikle protein ihtiyaçlarını en etkili ve ucuz bir kaynaktan karşılamak için yeşil mercimeği çok sık tercih ettikleri görülüyor.

Yeşil mercimeğin öne çıkan başlıca faydaları ise kısaca şunlardır:

·        A, B, K ve C vitamini açısından zengindir.

·        Yüksek bir protein ve lif kaynağıdır.

·        Bağışıklık sistemini güçlendirir.

·        Çözünmeyen lifler bağırsağın temizlenmesini sağlar.

Kalp sağlığı için önemli folik asit ve magnezyum içermektedir