Emekli maaşı düzenlemesiyle ilgili araştırmalar sürüyor. Emekliler maaşlara ne kadar zam yapılacağına odaklandı. Ekim ayında açılması beklenen Meclis’te ilk olarak emekli maaş zammı konuşulacak. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren emekli maaş zammı düzenlemesinin detayları belli oldu. Maaşlara kademli zam formülü uygulanacağı belirtiliyor.

Emekli maaşlarına ne zaman zam yapılacağı ile ilgili açıklamalar peş peşe geldi. 6 aylık enflasyon tahminine göre Ocak 2024’te en düşük emekli maaşı 10 bin TL olacak. SGK Uzmanı Özgür Erdursun konu hakkında bilinmesi gereken tüm detayları paylaştı. Erdursun, “Emekliye eşi benzeri görülmemiş zam geliyor” yorumunda bulundu.

EMEKLİYE ZAM 1 EKİM’DE MECLİS GÜNDEMİNDE

Ocak ayı öncesinde emekli maaşlarına zam yapılması konusunda çalışmalar sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekliye ek zam konusunda müjdeli haberi verdi. Bu çalışmalar sürerken ilk somut adım Ekim ayında atılacak. Meclis gündemine gelecek düzenleme ile en düşük emekli maaşının refah payı artışı hariç 10 bin TL’ye ulaşması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra emekli maaşlarına yapılacak zamla ilgili yeni açıklamalar geldi. İlk olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, talimat aldıklarını ve Meclis açılır açılmaz emekli maaş zammı yapacaklarını söylemişti. Ardından AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da katıldığı bir canlı yayında emekli maaş zammını değerlendirdi.

EMEKLİ MAAŞLARINA ENFLASYON VE EK ARTIŞ

Binali Yıldırım emekli maaşlarına ciddi bir iyileştirme geleceğini belirterek “Meclis açılır açılmaz emekli maaşı çalışması yapılacak” dedi. 1 Ekim’de açılması beklenen Meclis’te en düşük emekli maaşının 10 bin TL’ye ulaşması bekleniyor. TCMB 6 aylık enflasyon tahmininde yıl sonunda yüzde 31.92 rakamını bekliyor. Buna göre hesaplama yapıldığında 9 bin TL aylık alanların maaşı 11 bin 873 TL’ye, 10 bin TL alanlarınsa 13 bin 192 TL’ye çıkacak.