Türkiye’de milyonlarca emekli maaşlara zam bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü Macaristan ziyareti sonrasında emeklileri yakından ilgilendiren açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, “Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız” diyerek çalışmaların devam ettiğini belirtti. Ekonomist Muhammet Bayram ise emekli maaşları için yapılacak zammı masaya yatırdı.

Emeklilerin gözü kulağı maaşlara yapılacak zam haberine çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük emekli maaşının bu seviyede olmasını kabul edemeyeceklerini belirterek zam çalışmasının sürdüğünü söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise emekli maaşlarında yeni bir düzenleme yapılacağının müjdesini vermişti.

EMEKLİ ZAM ÇALIŞMALARINDA SON DURUM

Bakan Işıkhan’ın “Cumhurbaşkanımızın talimatlarını aldık ve çalışmaya başladık” açıklamasından sonra emeklilerde heyecanlı bekleyiş sürüyor. Emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Yeni zamla birlikte en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Emeklilerin en çok merak ettiği ve araştırdığı soruların yanıtlarını ekonomist Muhammet Bayram verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Bayram, emekli maaşlarının memur zammı sonrasında çok düşük kaldığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik sorunların farkında olduğuna yönelik açıklamasını hatırlatan ekonomist zam beklentisiyle ilgili açıklama yaptı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN TL OLABİLİR

Emekli maaşlarına yapılacak zam düzenlemesinin detaylarını paylaşan ekonomist, “6 bin TL ve üzeri alabilen kişiler yüzde 25 zamma kavuşabildi. Devlet 6 bin TL maaş alan bir kişinin maaşını 7500 TL’ye tamamlıyor. Kök maaş üzerin bir seyyanen zam veya oransal bir artış talebi de var.” ifadelerini kullandı.

En düşük emekli maaşının en az 10 bin TL civarında olacağı tahmininde bulunan ekonomist Bayram, “Ya da kök maaşın bütün emekliler olmak üzere 10 bin TL seviyesine getirilmesini tahmin ediyorum.” açıklamasında bulundu. Bundan sonraki süreçte 10 bin TL’ye çıkan tüm kök maaşlar üzerinden zamların emekli aylıklarına yansıtılması gündemde.