Türkiye’nin önümüzdeki 3 yıllık ekonomi yol haritasını belirleyen ve 2024-2026 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) yayınlandı. OVP içerisinde yeni emeklilik sistemi ile ilgili ayrıntılar da yer aldı. Yeni emeklilik sisteminin yanı sıra program içerisinde kıdem tazminatıyla ilgili değişikliklere de yer verildi. Yayınlanan program ile birlikte çalışanlar, başta emeklilik ve kıdem tazminatı olmak üzere araştırmalara başladı. Peki OVP ile bireysel emeklilik sistemi ve kıdem tazminatı nasıl olacak?

Orta Vadeli Program ile birlikte Türkiye’nin belirlenen 3 yıllık ekonomik yol haritası içerisinde emeklilik sisteminde de bazı değişiklikler var. Buna göre çalışanlara yönelik olarak yeni bir emeklilik sistemi de gelecek. Burada yer alan emeklilik sistemi ise “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” (TES) olarak geçecek. Diğer yandan bu düzenleme ile birlikte burada yeni bir terim olarak da “Otomatik Katılım Sistemi” (OKS) kurulacak. Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz, merak edilenleri anlattı. İşte detaylar…

TES VE OKS

CNN Türk’te konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ve yeni sistemi anlatan SGK Uzmanı Emin Yılmaz, kurulacak olan TES ve OKS ile ilgili olarak, “2024’ün son çeyreğinde hayatımıza girecek. Şu anda uygulanan bir sistem var, o da BES. 2017’den beri hayatımızda. Brüt ücretten yüzde 3 oranda kesiliyor” dedi.

Emin, “TES’te işçi, işveren ve devlet üzerinden değerlendirilecek. BES gibi işçi ve devlet ikilisinin arasında işveren olacak. Buradan da yüzdelik kesilecek, buradaki fonlara yatırım yapılacak. Emeklilik fonları ile ilgili sigorta şirketleri var, orada paranızı kısa vadede A Tipi, B Tipi, likit fon, borsada günlük olarak değerlendirmeleri yapılacak” dedi.

KIDEM TAZMİNATI

Kıdem tazminatına ilişkin olarak da açıklamada bulunan Yılmaz, daha önceki kıdem tazminatı haklarının korunacağını, isteyenlerin TES üzerinden buradaki haklarını yatırım amacıyla bu fonlara yönlendirebileceğini ifade etti. Yılmaz, “Normal standartlarda kıdem tazminatı 1 yıl çalışma sonunda brüt ücretin yüzde 38,33’ü alınıyordu karma testte buradaki yüzde 3’lük kısımda işveren katkısı olacak. Devamında TES’e 5.33’lük kıdem tazminatı aktarması planlanıyor. Bu isteğe bağlı olacak, bunlar bireysel fonda değerlendirilecek” dedi.

Kaynak: haber merkezi