Emeklilerin merakla bekledikleri maaş artış oranları netleşmeye başladı. Ocak ayından önce zam bekleyen emeklilere kötü haber Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Erdoğan konu ile alakalı yapmış olduğu açıklama ile umutla bekleyen milyonlarca emekliyi hayal kırıklığına uğrattı.

Peki emeklilerin zam oranı neye göre hesaplanıyor? Ocak ayından önce emekliye ara zam yapılacak mı? İşte emekli maaş düzenlemesi ile alakalı tüm gelişmeler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamaları.

ZAM ORANI NE KADA OLACAK?

Eylül ayında enflasyon oranı resmi olarak aylık yüzde 4,75 olarak açıklandı. Dolayısıyla SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayı için yüzde 9,49, Ağustos ayı için yüzde 9,09, Eylül ayı için ise yüzde 4,75 oranında enflasyon farkına hak kazanıyor. Emeklilerin sadece bu üç ay için alacakları toplam zam yüzde 25,11'e denk geliyor. Ancak bu artış Ocak ayında maaşlara yansıtılacağı için her ay açıklanan aylık enflasyon oranı üzerinden kümülatif olarak hesaplanacaktır. Net hesabın belli olması için şimdi herkes Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin enflasyon verilerinin açıklanmasını bekliyoruz.

Sonuç olarak SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 25 oranında kesinleşmiş bir zam alacaklar. Şimdi bu ek emekli maaşı artışının detaylarına ve 2024 yılı için en düşük emekli maaşı tutarına bakalım.

OCAK ÖNCESİ ZAM YOK!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Meclis Grup Toplantısı'nda emekli maaşlarının artırılması için yılbaşında kapsamlı bir planın uygulamaya konulacağını açıkladı. Erdoğan, emeklilerin enflasyon ve sosyal yardımlar için yapılan ayarlamalarla birlikte Kasım ayı ortasında ikramiye ödemelerini alacağını vurguladı.

Emeklilerin karşılaştığı zorlukların farkında olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kasım ayı ortasında bir defaya mahsus olmak üzere 5.000 lira ikramiye ödemesi yapma kararı aldıklarını açıkladı. Ayrıca, enflasyon ve sosyal yardımlara ilişkin ayarlamaların yılbaşında hem çalışanların hem de emeklilerin maaşlarına dahil edileceği konusunda güvence verdi.