Türkiye’de milyonlarca emeklinin gözü kulağı zam haberlerine çevrilmiş durumda. Temmuz ayında yapılan zam sonrasında kök maaşlardaki artış birçok emekliyi memnun etmemişti. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan ipuçları paylaşılmıştı.

Konuya ilgili olarak uzmanlardan da yeni tahminler geldi. CNN Türk’te görüşlerine yer verilen Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, emekli maaşı ile ilgili iki farklı formülü değerlendirdi. En düşük emekli maaşının artması ve ara zam ihtimali gündemde.

EMEKLİ MAAŞINA ARA ZAM YAPILACAK MI?

Ara zam ihtimalini değerlendiren uzmanlar, burada yüzde 50 ihtimal gördüğünü açıkladı. Ara zam yapılırsa ve burada 7.500 TL, refah payı artışı ile birlikte 10 bin TL’ye sabitlenebileceği aktarıldı. Öte yandan en düşük emekli maaşına zam yapılmazsa, Ocak ayında memurlara gelecek zam yüzde 40 iken, emeklilere yüzde 50 oranında zam yapılabileceği ifade ediliyor.

Çalışmaların başladığını aktaran uzman isim, şu an için ara zam ihtimalinin yüzde 50 olarak görüldüğünü aktardı. Seyyanen bir artışın söz konusu olabileceği ifade ediliyor. Yılbaşında emekliye seyyanen zam gelebileceği belirti.  

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Ara dönemde emekli maaşlarına bir zam yapılması halinde en düşük emekli maaşının en az 10 bin TL’ye yükseltilmesi şeklinde olması bekleniyor. Beklentinin en düşük emekli maaşı ve diğer emeklilerin maaşlarına olacağı yönünde olması ise dikkat çekti.

Yılbaşında yaklaşık yüzde 50 zam ile en düşük emekli maaşının ise 11 bin 500 TL’ye çıkarılmasının da mümkün olduğu ifade ediliyor. Bu kapsamda uzmanların beklentisi emekli maaşlarında yüzde 50 oranında bir zam gelmesi bekleniyor. Özellikle Mart ayındaki yerel seçimlerin arifesinde söz konusu zamların yapılma ihtimalinin yüksek olduğu aktarılıyor. Emekli maaşlarında ara zam beklentisi ise bir hayli artmış durumda.

Kaynak: haber merkezi