SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 37,56, memur ve emeklileri ise yüzde 49,3 oranında zam alacak. Kabine Toplantısı Kararı sonrasında emekliye ek olarak yüzde 5 ek zammın uygulanacağı açıklandı.

Emekli maaş farklarıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, önceden belirlenen ödeme tarihlerinde güncellenmiş maaşların alınabileceği belirtildi. Yapılan zam, emeklilerin maddi durumlarını iyileştirmeye yönelik önemli bir adım olarak değerlendirilmekte ve güncellenmiş maaşlar, belirlenen ödeme tarihlerinde emeklilerin hesaplarına aktarılacak.

para-1-usakolay-8

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın işçi, esnaf, çiftçi emeklilerine yönelik yüzde 5 ek zam yapılacağını duyurmasının ardından bu karar TBMM komisyonundan geçti. Ek ödeme bilgileri e-devlet üzerinden sorgulanabilir. Kök maaş, yüzde 4'lük ek ödeme ve aylığı 10 bin liraya tamamlayan ilave ödeme detayları bu sorgulama ile öğrenilebilir.

Ayrıca, enflasyonun etkisiyle ocak-haziran döneminde oluşan zam oranları da emeklilerin aylıklarına yansıyacak. Örneğin, enflasyon yüzde 24 çıkarsa, emekli aylıkları buna göre artacak.

emekli-zam-1-usakolay

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik ilave zam ve en düşük emekli aylığının yükseltilmesine ilişkin düzenleme, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek. Komisyon'da kabul edildikten sonra Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak ve Başkan Erdoğan'ın onayına sunulduktan sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak uygulamaya geçilecek. Emekliler, fark ödemelerini belirlenen süreç içinde alacaklar.