Uşak Belediye Başkanlığı Hizmet Binası’nın İsmet Paşa caddesindeki eski yerinden 2021 yılında Celal Bayar Caddesi üzeri Kentsel Dönüşüm TOKİ mevkiine taşınması sonrası İsmet Paşa Caddesi trafik yoğunluğu günden güne azalırken yeni Belediye Başkanlığı Hizmet Binası çevresi doğal olarak hareketleniyor ve trafik akışının arttığı gözlemleniyor. 

Ayrıca Çarşamba Kapalı Pazar yeri ve Ayakkabıcılar Çarşı’sı projelendirilip, Kapalı Pazar Yeri ve balıkçı esnafının da yeni Uşak Belediyesi Hizmet Binası önüne taşınması sonrası buna şehir içi otobüs hat güzergâhlarının değişmesiyle iyice yoğunlaşan çevre, Uşak İl Güvenlik Kurulu yaptığı toplantı sonucu aldığı karar doğrultusunda çift yön olan Mezbaha Sokağı tek yöne çevirmişti.


Elma Dersem Çık Armut Dersem Çıkma Durumu Söz Konusu

Her gün Mezbaha Sokağın Celal Bayar Caddesiyle kesiştiği noktada sabah saatleri işe gidiş, akşamüzeri işten çıkış ve Çarşamba Pazar yerinin kurulmasıyla oluşan trafik yoğunluğuna ters yönden gelen araçların da eklenmesi ve köşeden dönenin görülememesi çok fazla kaza riski barındırıyor ve tabiri caizse elma dersem çık armut dersem çıkma durumu söz konusu.

Vatandaşlar Oylarını Kullanmaya Başladı Vatandaşlar Oylarını Kullanmaya Başladı


Sürücüler ve Çevredekiler Durumdan Rahatsız

Bize gelen yoğun şikayetler üzerine Mezbaha Sokak civarında yaptığımız araştırmada ters yön tabelalarının ve gerekli trafik yönlendirmelerinin dikkat çekici olduğu, buna rağmen sürücülerin kurallara uymadığı net şekilde görülebiliyor.

Sürücüler ve Çevredekiler, Trafik ve Zabıta ekiplerinin bu noktada görevlendirilmesini ve sürücülerin daha fazla bilinçlendirilmesini, kamera sistemi destekli ayrıca cezai yaptırım uygulanmasını yetkililerden talep ediyor.
 

Ters Yön Cezası Kaç Para ?

Türkiye’de en sık rastlanılmakta olan trafik kuralları ihlallerinin başında ters yöne girme durumu yer almaktadır. Ters yöne girilmesi oldukça ciddi kazaların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Bundan dolayı da ters yön cezası 2023 caydırıcı bir ceza olacak biçimde uygulanmaktadır. 2022 yılına oranla artmış olan ters yön cezasının 2023 yılında 4063 TL olduğu gözlemlenmektedir. Sürücülerin trafiğim akışını bozmamak ve kimsenin canını tehlikeye atmamak amacıyla ters yöne girmekten kaçınmasına gerekmektedir.

Ters Yön Cezası Plakaya Yazılır mı?

Sürücüler tarafından gerçekleştirilen hatalardan bir tanesinin de ters yöne girme durumu olduğu bilinmektedir. Bu hatanın engellenebilmesi için çok dikkatli davranılması ve kişinin hayatını riske atmaktan kaçınması gerekmektedir. Sürücü bu hatayı uyguladığında hem kendi canını ve malını hem de diğer insanların canını ve malını tehlikeye sokmaktadır. Bundan dolayı da bu hatayı gerçekleştirmekte olan sürücülere ceza verilmektedir.

Merak edilen sorulardan bir tanesinin de ters yön cezası plakaya yazılır mı sorusu olduğu bilinmektedir. Ceza sürücünün ehliyetine olduğu gibi plakaya da yazılabilmektedir. Hiçbir trafik görevlisi tarafından durdurulma gerçekleşmemiş ise bu durum mobeselerden fark edilmekte ve sürücünün plakasına ceza yazılmaktadır.