Bakan Bayraktar, elektrikli araçların trafiğe daha fazla katılmasının Türkiye için büyük bir yük olduğunu belirterek, bu durumun dağıtım altyapısının yeniden tasarlanmasını gerektirdiğini ifade etti. Elektrikli araç sayısındaki artışın hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini ve tüketicilerin bu alandaki ihtiyaçlarının artacağını söyledi.

Ayrıca, bakanlık binasında gerçekleştirilen toplantıda Bayraktar, yenilenebilir enerji yatırımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kendi tüketimi için yenilenebilir enerji yatırımı yapmak isteyen sanayicilere, otellere, ticarethanelere ve bireylere yönelik olarak 7 bin 500 megavatlık yeni bir kapasitenin ilan edildiğini duyurdu. Bu kapasitenin 2024 yılı içinde tahsis edileceğini belirtti.

bayraktar-usak-olay

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne de değinen Bakan Bayraktar, sahada devam eden dört reaktör inşasının olduğunu ve hedeflerinin 2024 yılı içinde ilk reaktörü devreye almak olduğunu açıkladı.

Enerji fiyatları konusunda ise Bayraktar, doğal gazda ve elektrikte herhangi bir fiyat artışı öngörmediklerini belirtti. Petrolde zaman zaman iniş çıkışlar olabileceğini ifade eden Bakan, ancak doğal gaz ve elektrikte fiyat artışı öngörmediklerini vurguladı.

Bakan Bayraktar, Karadeniz'de gaz keşifleri için planları olduğunu açıklarken, Gabar Dağı'nda ve Şırnak bölgesinde enerji üretimini artırma hedeflerini paylaştı. Elektrik talebinin artacağına dikkat çeken Bayraktar, Türkiye'nin enerji trendinin elektrikleşmeye doğru evrildiğini ve bu nedenle elektrikte yatırım yapmanın önemli olduğunu belirtti