Ertunç, "MEB, eğitim müfredatında kapsamlı değişiklikler yaparak taslak programlar yayınlamıştır. 2024/2025 eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, 1., 5. ve 9. sınıflarda uygulanacak olan bu müfredatın hazırlıkları, eğitim sendikalarından ve kamuoyundan uzak gerçekleştirilmiştir" dedi.

Müfredatın kimler tarafından hazırlandığı ve nasıl geliştirildiği hakkında kamuoyuna yeterli bilgi verilmediğini belirten Ertunç, sürecin şeffaf yürütülmediğini ifade etti.

Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Ertunç Yeni Müfredatı Eleştirdi 2

- Yangından mal kaçırır gibi hareket etmişler

Ertunç, "MEB, böylesine önemli bir konuda ‘yangından mal kaçırır gibi’ hareket etmiş, hazırlıkları on yıl süren müfredat değişikliklerini sadece bir hafta içinde onaylamıştır. Bu değişiklikler, Diyanet İşleri Başkanlığı ve dini vakıf ve cemaatler tarafından desteklenmektedir" diye konuştu.

Laik ve bilimsel eğitimin geri plana itildiğini vurgulayan Ertunç, "MEB'in müfredat değişiklikleri, düşünmeyen, sorgulamayan, itaatkâr nesiller yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu müfredat, öğrencilerin çok yönlü gelişimlerine hizmet etmeyen, dini kural ve referanslara dayalı bir dil kullanmaktadır" ifadelerini kullandı.

Eğitim Sen olarak yeni müfredatı reddettiklerini belirten Ertunç, laik ve bilimsel eğitimi savunmaya devam edeceklerini söyledi.

Editör: Ozan Yavuz