Doğalgaz yardımının kimlere verileceği, hangi kurum ya da kuruluş tarafından sunulan doğalgaz yardımından faydalanmak istediğiniz göre değişebilir. Örnek olarak belediyeler tarafından verilen doğalgaz yardımında ikamet adresinin belirli bir şehirde olma zorunluluğu aranırken bu şart Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımları için geçerli değildir. Ancak, doğalgaz yardımları genellikle reşit olmuş ve soğuk kış aylarında doğalgaz faturasını ödeyemeyecek kadar maddi zorluk çeken kişilere verilir.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz yardımı başvurusunun nasıl yapılacağı, hangi kurum ya da kuruluş tarafından sunulan doğalgaz yardımına başvuracağınıza göre değişebilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan doğalgaz yardımı başvurusunda bulunmak için e-Devlet sitesini kullanmanız gerekir. E-devlet sitesi üzerinde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesindeki yeni başvuru butonuna tıklayarak doğalgaz yardımını seçebilir ve başvurabilirsiniz.

Belediyeler tarafından verilen doğalgaz yardımı başvurusu ise belediyenin resmî web sitesinden ya da belediye binasına giderek birebir yapılabilir. Her iki seçenekte de o belediyeye ait bir adreste ikamet ettiğinize dair belge başta olmak üzere gerekli belgeleri belediye yetkililerine ulaştırmanız gerekir.  

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğalgaz yardımı başvuru şartları genel olarak şunlardır:

·        Reşit olmak

·        Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak

·        Başka bir yakacak yardımından faydalanmıyor olmak

·        Gelir seviyesinin yoksulluk seviyesinde ya da altında olması

·        Herhangi bir araç ya da taşınmaz mülke sahip olunmaması

Doğalgaz Yardımı Ne Zaman?

Doğalgaz yardımı, genellikle havanın en soğuk olduğu dönemler olan aralık, ocak ve şubat aylarında verilen yardımlardır. Ancak, havanın ekstra soğuk olması ya da kişinin çok fazla yardıma ihtiyacı olması durumunda kasım ve mart aylarında da doğalgaz yardımı verilebilir. Doğalgaz yardımı başvuruları ise yardımın başlama tarihinden bir ay öncesinde gerekli kurum ya da kuruluşlara yüz yüze veya online şekilde yapılmalıdır.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Doğalgaz yardımının değeri, hangi kurum ya da kuruluş tarafından verilen doğalgaz yardımından faydalandığınıza göre değişebilir. Örnek olarak İBB tarafından 65 yaş üstü ve engel durumu bulunan özel ihtiyaç sahibi olan kişilere doğalgaz yardımı olarak 2.800 TL’ye kadar olan tüm faturalarının ödenmesi gibi yardımlar yapılmıştır. Öte yandan bazı dönemlerde bazı kuruluşlar tarafından yapılan doğalgaz yardımlarında faturanın tamamı değil sadece belirli bir yüzdelik kısmı ödenebilir.