İnovasyon ve girişimcilikte yeni bir adım atmaya hazırlanan Doğa Koleji, öğrencilerin geliştirdiği iş fikirlerini "t-MBA İnkübasyon Merkezi"nde hayata geçiriyor.

Doğa Koleji'nden yapılan açıklamaya göre, bu kapsamda Doğa Koleji öğrencileri, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleşen ilk buluşmada hazırladıkları iş ve girişim fikirlerini Danışma Kuruluna sundu.

Doğa Koleji İcra Kurulu Üyesi Gökhan Alpözü, İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Benan Orbay, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Esra Arıkan, Prof. Dr. Deniz Kelekçi, Dr. Kutay Güneştepe, Dr. Öğr. Üyesi Okan Batur ve iş dünyasının başarılı ismi FutureBright Group Kurucu Ortağı Akan Abdula’nın yer aldığı kurul, genç girişimcilerin yenilikçi iş fikirlerini dinleyerek değerlendirmelerde bulundu.

Danışma Kurulu, öğrencilerin iş fikirlerini geliştirme ve iş dünyasında sürdürülebilir başarı elde etme konusunda değerlendirerek projelerin özgünlüğü, sürdürülebilirliği ve toplumsal etki ile pazarlama ve satış stratejileri, maliyet ve finansal durum, piyasa analizi gibi pek çok alanda değerlendirerek öğrencilere mentörlük yaptı.

Geleceğin girişimcilerinin, gerçek dünya sorunlarını çözmek için iş fikirleri geliştirerek pratik deneyim kazanmanın yanında teorik bilgilerin pratiğe dönüştürülmesinde sektörel deneyim kazanmaları hedefleniyor. Hazırladıkları iş projeleri ile girişimcilik becerileri kazanan öğrenciler, inovasyon, liderlik, risk yönetimi ve problem çözme gibi beceriler edinerek finans yönetimi, pazarlama stratejileri ve iş planlaması gibi işletme becerilerini öğrenme fırsatına sahip olacak.

Bireysel ve takım olarak hazırlanan projelerde öğrenciler, etkili iletişim ve takım çalışması becerileri gibi yetenekleri kazanacak. Projeler sayesinde takım içindeki rol paylaşımı, birlikte çalışabilme yeteneği ve projelerini başkalarına etkili bir şekilde anlatabilme becerisini deneyimleyerek öğrenecek.

Gıda teknolojileri, tarım inovasyonu, çevrim içi alışveriş platformları, geri dönüşüm, atık yönetimi, sürdürülebilirlik, sağlık takip sistemleri, dijital sağlık platformları ve siber güvenlik gibi popüler alanlarda geliştirdikleri projelerini iş dünyasına kazandırmaya hazırlanan genç girişimciler, Danışma Kurulundan aldıkları geri bildirimler doğrultusunda geliştirerek bir sonraki toplantıda yine bir araya gelecek.

Kaynak: aa