Yemeklerden sonra nefesin tazelenmesi ve ağzın rahatlaması için sık tercih edilen karanfil, sadece ağız kokularının giderilmesinde değil daha pek çok rahatsızlığın doğal tedavisinde tercih ediliyor. Antiseptik özellikleri sayesinde birçok alanda kullanılan karanfil, Omega 3 ve omega 6 içermesi sayesinde de ciddi faydalar sunuyor.

Doğru şekilde kullanılmasıyla doğal bir ağrı kesici işlevi de gören karanfilin insan sağlığına oldukça faydalı yanları olduğu biliniyor. Farklı kullanım şekilleri de bulunan karanfilin saçlar için bile faydaları bulunuyor.

DİŞ AĞRILARINA İYİ GELİYOR!

Karanfilin ağrı kesici özelliği sayesinde özellikle diş ağrısı sorunlarının giderilmesinde faydalı olduğu aktarılıyor. Geçmişten günümüzde diş ağrıları için kullanılan karanfil kısa süre içinde ağrıların dindirilmesini sağlıyor. Ağrıyan dişin üzerine koyarak bir süre beklettikten sonra ağrının azaldığını görebilirsiniz.

Karanfilin ayrıca diğer bir özelliği ise soğutucu ve ağrı kesici özelliklerinin olmasıdır. Diş ağrısının yanı sıra baş ağrısının da azaltılmasını sağlayabilir. Birkaç karanfili temiz bir bez arasında ya da poşete koyarak yavaş ezin. Ardından baş ağrısı geçene kadar ezilmiş karanfilleri koklayabilirsiniz.

KARANFİLİN FAYDALARI NELERDİR, NEYE İYİ GELİR?

Karanfil birçok rahatsızlığın doğal tedavisinde kullanılabiliyor. Alternatif tıp alanında öne çıkan doğal unsurlardan biri olan karanfilin kusma ve bulantı sorunlarına da iyi geldiği biliniyor. Karanfilin faydalarından bazıları ise kısaca şunlardır:

·        Karanfil çayı ile gargara yaparak üst solunum yolu enfeksiyonlarından ve balgamın atılmasından faydalanabilirsiniz.

·        Karanfil tozunu bal ile karıştırarak yiyebilir ve karanfil çayı tüketerek kusma ve bulantı sorunlarını giderebilirsiniz.

·        Saç bakımında karanfil yağı kullanarak erken beyazlamasını önleyebilirsiniz.