Şirketten yapılan açıklamaya göre, Damat Tween, İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te yarışacak elektrikli araç projesini destekleyecek.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ve eşi Ahu Orakçıoğlu, İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini okulda ziyaret etti. Atölye çalışmalarını yakından izleyen Orakçıoğlu çifti, hem bilgi aldı hem de genç öğrencilere moral ve motivasyon aşıladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orakçıoğlu, ihracatta istikrarlı büyümenin her alanda AR-GE ve yüksek teknolojiye dayalı katma değerle mümkün olduğunu vurgulayarak, "Yüksek teknolojiye dayalı büyümeyi tercih etmek ve bunun için de öncelikle eğitime ağırlık verilmesi gerekiyor. Türkiye'nin geleceği gençlerimizi yenilikçi ürün geliştirme yönünde desteklemek, bu ülkeden çıkan global bir moda markası olarak her şeyden önce sorumluluğumuz. Onların başarısı ülke olarak hepimizi gururlandıracak." diye konuştu.

Ahu Ortakçıoğlu da tüm iş dünyasını gençlere destek olmaya çağırdı.

TEKNOFEST'e hazırlanan "Yaldız" isimli elektrikli araç projesini Aras Arslan kaptanlığında 15 öğrenciden oluşan takım yürütüyor. Projeye İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gemi Makineleri Öğretmenleri Fatih Alban ve Ali Rıza Karabüber mentörlük yapıyor.

İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, 2021-2022 döneminde tamamen yerli direksiyon ve süspansiyon sisteminin yanında, aracın sürüş ve dayanım testlerini sorunsuz geçmesi dolayısıyla TEKNOFEST Effiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Finalistliği elde etti.

Takip eden 2022-2023 döneminde 0,48 aerodinamiğe sahip kaporta tasarlanması ve yapılmasına ek olarak, aracın batarya kapasitesinin ve motor kapasitesinin arttırılması sayesinde yeniden TEKNOFEST Effiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Finalisti oldu.