Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Erdoğan, mesajında Cumhuriyet’in değerine ve önemine vurgu yaparken, vatandaşları da bayram coşkusuna ortak olmaya davet etti.

Erdoğan sosyal medya üstünden yapmış olduğu açıklamasında, "Bugün Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne ulaşmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Milletimizin ve tüm dünya vatandaşlarının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum" dedi. Mesajını verirken kullandığı görsellerdeki Uşak detayı gözlerden kaçmadı. İşte Erdoğan’ın mesajı ve Uşak ile alakalı önemli ayrıntı.

100. YIL MESAJINDA UŞAK DETAYI

Erdoğan paylaşımına, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun onuncu yıldönümünde Uşak'ta çekilen sembolik bir "Cumhuriyeti Böyle Kazandık" fotoğrafını da ekledi. Fotoğrafta, Cumhuriyet'in kurulmasını sağlayan kahramanların torunları bayrak sallayarak kutlama yaparken görülüyor. Erdoğan'ın konuşması sırasında yayınladığı fotoğraf Uşaklıları çok mutlu etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uşak’ta çekilmiş olan bu fotoğraf ile Cumhuriyet’in nasıl kazanıldığını ve nasıl korunacağını hatırlatırken, vatandaşlardan da Cumhuriyetin 100. yılında evlerini, iş yerlerini ve sokakları Türk bayrakları ile donatmalarını istedi.

100. YIL COŞKUYLA KUTLANDI

Türkiye’nin her yerinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkulu bir şekilde kutlandı. Resmi törenlerin yanı sıra vatandaşlar da evlerinde ve sokaklarda bayraklarla kutlama yaptı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın konseri ile kutlama programı düzenlendi. Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Başbakan Yardımcısı Fuat Oktay, bakanlar, milletvekilleri, yabancı misyon şefleri ve davetliler katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda yapmış olduğu konuşmada, Cumhuriyet’in 100. yılını kutlarken, Türkiye’nin 2053 ve 2071 vizyonlarına da işaret etti. Erdoğan, “Cumhuriyetimizin 100. senesinde, 2053 ve 2071 vizyonlarımızın temellerini sağlamlaştırarak geleceğe yürüyoruz. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek için çalışıyoruz. Savunma sanayimizi güçlendirerek bağımsızlığımızı pekiştiriyoruz. Demokrasimizi geliştirerek milletimizin refahını artırıyoruz. Dış politikamızda aktif ve etkin bir rol üstlenerek küresel barışa katkı sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ozan Yavuz