Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3’üncü Kırım Platformu Liderler Zirvesi’ne bir mesaj gönderdi. Mesajında tahıl koridorunun yeniden canlandırılması için çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım için de kritik öneme sahip mesajlar paylaştı.

Karadeniz girişiminin canlandırılması için çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreç kapsamında gerilimi daha fazla artıracak, Karadeniz’deki sükunete zarar verecek her türlü adımdan uzak durulması gerektiğine de inandıklarını ifade etti.

UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE VURGU YAPILDI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ve Kırım hakkında mesajı dikkat çekti. 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinden yana tavırlarını koyduklarının altını çizdi.

Türkiye’nin Kırım ilhakını tanımadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu adımın gayrimeşru olduğunu ilk günden beri kararlılıkla savunmaya devam ettiklerini aktardı. Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olduğunu ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere her platformda bu durumu dile getirdiklerini söyledi.

ARA BULUCULUK FAALİYETLERİ DEVAM EDECEK!

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş geriliminin adil ve kalıcı bir barışla sonlanması gerektiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarafların müzakere masasına hazırlaması için yoğun bir çaba sarf ettiklerini söyledi.

Barışın tesis edilmesi için ara buluculuk gayretlerinin yılmadan devam edeceği kararlılığını da gösterdiklerini aktardı. Savaşın sona ermesi, Karadeniz havzasının yeniden huzur ve istikrara kavuşmasının sadece bölgeye değil tüm dünyaya nefes aldıracağını aktardı. Gerilimi daha fazla artıracak, Karadeniz’deki sükunete zarar verecek adımlardan uzak durulması gerektiği mesajını veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunun sağlanması için her türlü adımı atmaya hazır olduklarını söyledi.  

KIRIM TATAR TÜRKERİ HAKKINDA AÇIKLAMA!

Konuşmasında Kırım Tatar Türklerine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım Tatar Türkü soydaşlarının güvenlik ve esenliğini temin etmenin öncelikleri arasında olduğunu ifade etti. Bu vesileyle gözaltında bulunan Kırım Tatar Milli Meclis Başkan Yardımcısı Neriman Celal ve arkadaşlarının serbest bırakılmalarına dair beklentilerini tekrarladıklarını dile getirdi.