Türkiye’de milyonlarca memur ve memur emeklisinin gözü kulağı 2024 – 2025 yıllarına ilişkin toplu sözleşme görüşmelerine çevrilmiş durumda. Zam oranlarının ve belirli sosyal hakların düzenleneceği görüşmelerde hükümetin teklifleri masaya yatırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından özellikle emekli maaş düzenlemesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Hazine ve Maliye Baknı Mehmet Şimşek’e talimat verdiği öğrenildi. Memur zammı için belirleyici olacak toplu sözleşme için hükümet teklifini de yükseltmişti.

TOPLU SÖZLEŞMEDE TEKLİF NE KADAR?

Toplu sözleşme zammı için hükümet tarafından kısa süre önde ikinci teklif yapılmıştı. İlk teklifi revize eden hükümet, yüzde 15 + 10 olarak teklifini belidi. Bu kapsamda 2024 yılının ilk 6 ayı için yüzde 15, ikinci yarısı için yüzde 10, 2025 yılının ilk 6 ayı için yüzde 6 ve ikinci yarısı için yüzde 5 olarak teklif güncellendi.

Kamu İşveren Heyeti ile memur sendikalarının bu görüşme sonrasında yeniden bir araya gelecek teklifi değerlendirmesi bekleniyor. Yeni zam teklifinin ise 22 Ağustos itibariyle gelmesi beklendiği aktarıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ile anlaşmaya varılması halinde toplu sözleşme yürürlüğe girecek.

ERDOĞAN’DAN EMEKLİ ZAMMI İÇİN TALİMATI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kısa süre önce iki bakana maaş düzenlemeleri ile ilgili talimat verildiği öğrenildi. Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yıl sonu enflasyon beklentisi de yayımlanmıştı.

Beklentiye göre yapılan hesaplamaya göre yüzde 33,13’lük 6 aylık enflasyon oranı refah payı hariç SSK ve Bağ Kur emekli zammını kapsayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e emekli zammı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimat verdiği öğrenildi. Bakan Işıkhan tarafından Erdoğan’ın talimat verdiği açıklanmıştı. Bakan Şimşek’in ise enflasyonu baskılamak ve refahı artırmak için iki ana gündemi olduğu aktarılmıştı.