Türkiye’nin milli savunma alanında kalkınma hamleleri devam ediyor. Özellikle son yıllarda İHA ve SİHA’lar ile elde edilen başarının yanı sıra milli savunma alanında daha pek çok farklı alanda geliştirmeler yapılmaya devam ediyor. Milli Muharip Uçak Kaan’da bunlardan en önemlisi olmayı başardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Diploma Alma ve Sancak Devir Teslim Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. Hemen her hafta savunma sanayinde gurur verici haberler aldıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kaan ile ilgili müjdelerini paylaştıklarını ifade etti.

MİLLİ MUHARİP UÇAK 2023 BİTMEDEN HAVALANACAK!

Geçtiğimiz gün Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Diploma Alma ve Sancak Devir Teslim Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tebrik mesajı verdi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin caydırıcılığının artmasının Türkiye için tercihten öte bir zorunluluk olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli atılımlar yaptıklarını vurguladı.

Savunma sanayinin dışa bağımlığının büyük oranda azaldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli bir müjdeyi de paylaştı. ATAK’tan, Kaan’a, Akıncı’dan Aksungur’a kadar daha pek çok farklı alanda savunma sanayine ilişkin önemli aktörlere yer verildiğini söyledi. Milli Muharip Uçak Kaan’ın ise 2023 yılı bitmeden havalanacağını göreceklerini kaydetti.

DIŞA BAĞIMLILIK YÜZDE 20’LERE DÜŞTÜ!

Savunma sanayi alanında yapılan gelişmeleri aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 80’lerden alıp yüzde 20’lere kadar dışa bağımlığın düşürüldüğünü aktardır. Dışa bağımlılıkta, cirosu 12 milyarı aşan savunma sanayi sektörünün bu yıl 6 milyar doları bulacağına inandığını söyledi.

Teknofest’e de dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, İHA ve SİHA’ların da bulunduğu Teknofest Ankara’da pek çok ürün sergilendiğini vurguladı. 21 yılda Türk savunma sanayinde önemli adımlar atıldığının da altını çizdi. Özellikle kısa süre Milli Muharip Uçak Kaan’la ilgili müjdelerini paylaştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı bitmeden havalanacağının da müjdesini kamuoyu ile paylaştı.