Suriye’de başlayan iç savaş sonrasında tüm dengeler baştan kurulmuştu. Suriye’nin büyük bölümünde kontörlü yeniden eline alan Esad yönetimi normalleşme adımlarına da hız verdi. Türkiye ise burada kritik bir görev üstleniyor.

Son aylarda Türkiye ve Suriye arasında normalleşme çabaları da hız kazandı. Suriye Devlet Başkanı Esad’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme olmayacağı yönünde sözleri gündem olmuştu. Bu kez Esad yönetiminden Türkiye hakkında yazılı açıklama geldi.

ESAD’DAN ERDOĞAN HAKKINDA ÇARPICI SÖZLER!

Son aylarda Suriye ile Türkiye arasında ılımlı mesajlar dikkat çekiyor. Özellikle Türkiye’nin uzattığı zeytin dalı dikkat çekmişti. Kulislerde ise Rusya arabuluculuğunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın bir araya gelebileceği aktarılmıştı.

Önceki günlerde konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Esad, bu tür bir görüşmeye sıcak bakmadığının altını çizmişti. Sky News Arabia’ya konuşan Esad, hedeflerini Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesi olduğunu ifade etti. ‘’Erdoğan’la neden buluşayım, bir şeyler içmek için mi?’’ ifadeleri ise çok konuşulmuştu.

ESAD YÖNETİMİNDEN YAZILI AÇIKLAMA GELDİ!

Suriye Devlet Başkanı Esad’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeleri hakkında yaptığı açıklama iki ülke arasında gerilimi artırdı. Suriye Dışişleri Bakanlığı ise konu hakkında yeni bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada ABD ve Türkiye eleştirilerin hedefi oldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Suriye, ABD işgal güçlerinin ve terör örgütlerinin Deyrizor’da Suriye Arap Ordusuna ait bir otobüsü hedef almasına dikkat çekildi.

Esad yönetimi tarafından özellikle ABD’nin terör örgütlerinin sponsoru ve destekçisi olduğunun altının çizilmesi dikkat çekti. Açıklamada Suriye’nin, topraklarını uluslararası yaslar çerçevesinde ABD, İsrail ve Türk güçlerinden özgürleştirmeye hazır olduğunu teyit ettiği aktarıldı. Suriye’nin büyük bölümünde normalleşme başlarken bazı bölgelerde özellikle terör örgütlerinin varlığı devam ediyor. Türkiye ise sınırlarını korumak ve terör unsurlarını ortadan kaldırmak için Suriye’de varlığını sürdürüyor. İki ülke arasında gerilim ise tırmanmaya devam ediyor.