Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafında önceki gün yapılan açıklamada, sözlerimizin arkasındayız ifadelerini kullanarak yeni mesajlar vermişti. AK Parti il başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce de gündeme gelen birçok konunun çözüme kavuşacağına dair önemli mesajlar verdi.

Seçimler öncesinde gençlere vergisiz telefon düzenlemesine yönelik vaatler büyük ilgi görmüştü. Üniversite öğrencilerinin bir defaya mahsus olarak yararlanmaları öngörülen vergisiz telefonlara dair yeni detaylar da gündeme gelmeye başladı.

VERGİ İNDİRİMİ NE ZAMAN GELECEK?

Gençlere vergisiz telefon düzenlemesinde yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Çok sayıda gencin gözü kulağı cep telefonu başta olmak üzere vergi muafiyetinin geçerli olacağı cihazlara yönelmiş durumda. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından da konuya ilişkin bir açıklama yapıldı.

CNN Türk’te yer alan habere göre, AK Parti il başkanları toplantısı kapsamında konunun gündeme geldiği ifade ediliyor. Toplantının kapalı bölümünde gençlerin özellikle tüm telefon markalarına bu vergi yapılmasını istediği yönünde talepler gündeme geldi. Ancak böyle bir uygulamanın cari açığı artırabileceği bu nedenle yerli telefonlarla düzenlemenin sınırlı olacağı aktarıldı. Ancak konuya ilişkin henüz net bir çalışma takvimi bulunmuyor.

VERGİ İNDİRİMİ HANGİ TELEFONLARA UYGULANACAK?

Vergi indiriminin sadece yerli üretim telefon modellerinde geçerli olacağına dair iddialar gündeme gelmeye devam ediyor. Hükümete yakın pek çok isimden de benzer modellere yönelik mesajlar verilmişti. Türkiye’de üretimi veya montajı yapılan cep telefonu marka ve modellerine yönelik beklenti de artmış durumda.

Türkiye’de üretim ve montajı yapılarak öğrencilere vergi muafiyeti kapsamında yer alması beklenen cep telefonu marka ve modellerinden bazılarınınsa şunlar olması bekleniyor:

- Xiaomi: Redmi 9C, Redmi 9T, Redmi Note 10S, Redmi 10

- Oppo: A15, Reno 5 Lite

- Vivo: Y11s

- Samsung: Galaxy A01, Galaxy A21s, Galaxy A30, Galaxy A52, Galaxy

- General Mobile: 21, Paco C40, Phoenix 5G