2019 yılının sonlarında ortaya çıkan ve Çin’den tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını, 2020 yılı itibariyle Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada etkisini gösterdi. Yaklaşık 3 yıl boyunca devam eden Covid-19 salgını boyunca ülkeler birçok tedbir aldı. Sokağa çıkma yasaklarının yanı sıra mesafe ve maske zorunlulukları da hayatımıza dahil olurken, uzman isimden bir kez daha “maske takın” uyarısı geldi. Covid-19 salgını geri mi dönüyor?

Uzmanlar, son dönemlerde Türkiye’de de görülen ve son derece kolay şekilde bulaşabilen Covid Eris varyantı ile ilgili dikkat çeken uyarılarda bulunuyor. Söz konusu varyantın ne kadar kolay bulaşıcı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, konuya ilişkin olarak vatandaşlara uyarılarda bulundu. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması ve kalabalık ortamlarda maske takılmasına vurgu yapan uzmanlar, dikkat çeken uyarılarda bulundu. İşte detaylar…

ERİS VARYANTI DAHA KOLAY BULAŞIYOR

Türkiye’de Eris varyantının ilk vakaları görüldü. Karar’ın haberine göre Dr. Vuslat Keçik Boşnak Eris varyantına ilişkin açıklamasında, “Türkiye’de de görülen EG. 5.1 yani koronavirüs Eris varyatı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Omicron soyundan gelen Covid-19’un mutasyona uğramış bir alt varyantıdır ve daha bulaşıcıdır” dedi.

Varyantın ortaya çıkmasının nedeninin, virüsün insanlar arasında yayıldığı sırada zamanla mutasyona uğraması olduğunu ifade eden Boşnak, “Bu mutasyonlar virüsün davranışını ve özelliklerini değiştirebilir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından izlenen varyantlar listesinde 5. sırada yer alan varyant, ilk olarak Şubat 2023’te tespit edilmiştir” dedi.

YENİDEN MASKE UYARISI GELDİ

Varyantın kuluçka süresinin çok kısa olduğunu ifade eden Boşnak, Eris varyantından korunmanın yöntemlerine ilişkin olarak da açıklamalarda bulundu. Kişisel hijyene dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Boşnak, temas edilen yüzeylerin de sürekli olarak temizlenip dezenfekte edilmesi gerektiğini söyledi. Boşnak ayrıca hasta olduğundan şüphelenilen kişiler ile yakın temasta bulunulmaması gerektiğini, kalabalık ortamlarda da maske takılması gerektiğini dile getirdi.

Editör: Öyküm Yavuz