Uşaklı uzman çavuş Musa Orhan'a sosyal medyadan hakaret ettiği gerekçesiyle oyuncu Ezgi Mola, daha önce yargılandığı davada mahkeme tarafından para cezasına çarptırılmıştı. Ezgi Mola'ya destek veren şarkıcı Tan Taşçı'ya da Musa Orhan'a hakaretten ceza verildiği öğrenildi.

İNTİHAR EDEN GENÇ KIZDAN ‘CİNSEL SALDIRIDA BULUNDU' İDDASI

Batman’ın Beşiri ilçesinde tabancayla intihar girişiminde bulunan ve 34 gün sonra 18 Ağustos 2020 günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 18 yaşındaki İpek Er’in, bıraktığı mektupta Siirt’te görevli Uşaklı Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasını yazdığı ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine Musa Orhan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Ancak daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Musa Orhan için Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Şüpheli Musa Orhan’ın tutuksuz yargılanmasına, sosyal medyadan bazı tepkiler gelmiş ve oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020’de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım nedeniyle yapılan suç duyurusu sonucunda Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi, 87 gün adli para cezası karşılığı 6 bin 960 lira para cezası vermişti.

ŞARKICI TAN TAŞÇI DA EZGİ MOLA’YA DESTEK MESAJI PAYLAŞINCA MAHKEMELİK OLDU

Musa Orhan’ın avukatı, şarkıcı Tan Taşçı hakkında Ezgi Mola’ya destek amaçlı paylaşımı sonrasında yapılan suç duyurusunda ‘hakkında devam eden yargılama dosyasında kesinleşmiş mahkûmiyet kararının bulunmadığına ve tecavüzcü ithamında bulunulmasının sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle hakaret suçunun oluşturduğunu belirterek Taşçı hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis isteminde bulunulduğu ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre dosyanın gönderildiği, Banaz Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Mahkeme, Taşçı’nın paylaşım yaptığı tarihte Musa Orhan’ın dava dosyasının istinaf aşamasında olduğunu ve aleyhine kesinleşmiş mahkûmiyet kararının bulunmadığını belirtti. Bu sebepten sanık Taşçı’nın sosyal medya hesabından 'tecavüzcü' ithamında bulunulmasının yazılı, ileti ile hakaret suçunu oluşturduğuna, bu nedenle şarkıcı Tan Taşçı’ya 65 gün adli para cezası karşılığında 1300 lira para cezası verildiği ve  hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı , Tan Taşçının 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasına da hükmettiği öğrenildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Musa Orhan'ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, “Her kime yapılırsa yapılsın. Tweet atarak hakaret etmek, linç etmek anayasal düşünce özgürlüğü değildir. Masumiyet karinesi ve adil yargılanma hakkı hepimize lazım olan, korunması gereken, popülizme meze edilemeyecek kutsal değerlerdir" dedi.