Uşak ilinin Karahallı ilçesinde bulunan ve Frigyalılar döneminden kalma yaklaşık 2500 yıllık tarihi Cılandıras Köprüsü, son yıllarda bakımsızlık ve ihmallerle adından söz ettiriyor. Dünya genelinde tanınan bu tarihi mekan, özellikle hafta sonları yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Ancak son zamanlarda çevresinin acınası durumu, ziyaretçileri hayal kırıklığına uğratıyor.

Heryer Çöp, Pislik Dolu

Koruma altındaki bu tarihi köprü, Banaz Çayı etrafına inşa edilen yürüyüş yolunun yapılmasıyla popülerliğini artırdı. Ancak bu popülarite, köprünün güzelliğine hiç de yakışmayan manzaralara neden oldu. Ziyaretçiler, tuvaletlerin bakımsızlığından ve yürüyüş yolunun ve çevresinin çöp dolu olmasından şikayetçi.

Yürüyüş yolunda sağlı sollu birikmiş çöpler, bu doğal güzelliğe gölge düşürüyor ve ziyaretçilerin tepkisini çekiyor. Üzücü bir şekilde, güzergah üzerinde herhangi bir çöp kutusu bulunmuyor, bu da çöp sorununu daha da artırıyor.

Suda Balık Yerine İçki Şişeleri Yüzüyor

Ayrıca, yürüyüş güzergahındaki bazı kayaların altında ateş yakılarak mangal yapıldığı ve yangın tehlikesinin olduğu noktalarda içki, meşrubat, su şişeleri, suda yüzen cips poşetleri, terlikler ve ayakkabılar gibi atıklar bulunuyor. Bu manzaralar, herkesi hayrete düşürüyor.

İzmir ve İnegöl'den gelen ziyaretçiler, denetim eksikliği nedeniyle bu doğa harikasına ihanet edildiğini ifade ediyorlar. Yetkililerden, bu soruna bir an önce çözüm bulunmasını talep ediyorlar.

Kaynak: Öyküm Yavuz