Çikolatanın zararlı etkileri hakkında sık sık konuşulur, ancak pek çok kişinin farkına varamadığı şey, onun sunduğu şaşırtıcı faydalardır. Peki çikolatanın en önemli faydaları neler? Bu sorunun cevabı haberimizin devamında.

Her yaştan insan tarafından sevilen çikolata, aslında gerçek bir antioksidan deposudur.  Ayrıca fosfor, demir, çinko, polifenoller ve bakır gibi farklı ve çok faydalık temel elementler de çikolatada bulunmaktadır. Ama buna rağmen, bu özellikleri genellikle sakıncalarının gölgesinde kalmaktadır. Çikolatanın az bilinen faydalarına bakalım.

ÇİKOLATANIN FAYDALARI NELERDİR?

Çikolatanın sağlık açısından birçok önemli faydası bulunur. Kararında tüketilen çikolatanın yiyenlere sağladığı faydalar arasında şunlardan bahsetmek mümkündür:

Çikolata içerisinde bulunan theobromine öksürük problemine iyi gelir. Çikolatanın ham maddesi kakao antioksidan bakımından çok zengin bir kaynaktır. Stres altında kaldığınızda çikolata tüketmek gevşemenizi sağlar. Kalp damar hastalıklarına iyi gelir. Kanserin risklerini azaltır. Düzenli çikolata tüketmek kan basıncını düzenler. Bitter çikolata cildi güneş hasarlarına karşı korur. Anne adaylarında stresi azaltır. Yaşlılarda hafıza kaybını önler. Çikolatanın bağırsaklara da faydası vardır. Düzenli tüketilen çikolata bağırsak sistemini düzene sokar ve bağırsakların çok daha verimli bir biçimde çalışmasını sağlar.

KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR

Çikolata, kan basıncını düşürmeye katkıda bulunan potasyum ve flavonoidler içerir. Bunun yanında, bu güzel tatlının kanser ile savaşan özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Dahası, çikolata gün boyunca çok ihtiyaç duyulan enerji artışını sağlarken, aynı zamanda mutluluğu teşvik eder ve stres seviyelerini azaltır. Çikolatanın çok yönlülüğü, kahve ile eşleştirmek ya da nefis tatlılara ve keklere dahil etmek gibi çeşitli tüketim seçeneklerine de izin verir.

FAZLA ÇİKOLATA YEMEK ZARARLI MIDIR?

Son olarak, çikolata yemeyi seviyorsanız, günde ne kadar yediğinize dikkat etmelisiniz. Günde 100 gram çikolata yemek zararsızdır. Ama daha fazlası sağlığınıza ve kilonuza zarar verebilir. Çikolata seçerken de bitter çikolatayı seçmek daha iyidir