Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun yaptığı yazılı açıklamada, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın kardeşinin sosyal medyada yaptığı paylaşım nedeniyle bir başka vilayete sürüldüğünü iddia etti. Yapılan açıklama şöyle ; ”Uşak Merkez Halit Ziya Uşaklıgil Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Mustafa Yalım sözde sosyal medyada “Cumhurbaşkanlığı makamına hakaret ve saygısızlık” unsuru içeren paylaşımlarda bulunduğu iddiası ile Isparta ili Yalvaç İlçesine haksız ve hukuksuz olarak sürgün edilmiştir. Sendika olarak dosyayı incelediğimizde, ironi yapılan sözlerden kastını aşan anlamlar çıkarılmamalıdır. Bu sözlerde hiçbir hakaret yoktur. Üyemiz Isparta ili yalvaç ilçesine idari yönden sürgün olarak gönderilmiştir.

Kaldı ki sözü edilen suç idari yaptırımı gerektirecek nitelikte değildir. Üyemizin ‘can güvenliğini koruma amaçlı’ sürgün edildiğini ‘velilerden, öğrencilerden ve öğretmenlerden tepki alabileceğini düşündükleri için’ idari yönden yaptırım uygulaması ihtiyacı duymuşlardır. Üyemizin paylaşımlarından sonra Uşak ilinde herhangi bir olumsuz durum yaşanmamışken, Isparta ili Yalvaç ilçesinde göreve başladığında başına kötü bir şey gelmeyeceğini kim garanti edebilir? Öğretmenimizin karşılaşacağı bir olumsuzluk sonrasında, bu sürgün kararının altında imzası olanlar bu kararlarının altında kalacaklardır. Yapılan bu sosyal medya paylaşımlarında, üyemizin sürgün edilmesini gerektirecek herhangi bir kanun, tüzük ve yönetmelik yoktur. Yapılan bu sürgün tamamen keyfi ve siyasi sebeplere dayanmaktadır.

     Şöyle ki; İlimiz Banaz İlçesi Yenice İlkokulu’nda çalışan farklı bir sendika üyesi olan bir Sınıf Öğretmeni geçirdiği disiplin soruşturması sonucu idari yönden başka bir okula sürgün edilmiştir. İlgili öğretmenin çalıştığı kurumun bulunduğu hizmet alanından farklı olarak daha alt hizmet alanına sahip olan bir kuruma sürgün edilmesi gerekirken kanun, tüzük ve yönetmelikler hiçe sayılarak haksızca norm açığı bulunmadığı halde ilimiz merkezinde bulunan Dikilitaş İlkokulu’na ikinci bir norm fazlası olarak ödül mahiyetinde sürgün edilmiştir…

       Yine bir üyemiz haksız yere “Norm Fazlası Atamalarında” hakkı olan Hasan Hilmi İlkokulu’na atanmayarak haksız bir şekilde Hasibe ve Mazhar Gürbüz İlkokulu’na atanmıştır. Sendikamızın vermiş olduğu hukuk mücadelesinde üyemizin haklı olduğu ortaya çıkmış ve atanması gereken Hasan Hilmi İlkokulu’na ataması gerçekleşmiştir. Hukuksuz şekilde Hasan Hilmi İlkokulu’na ataması gerçekleşen diğer öğretmenin de Hasibe ve Mazhar Gürbüz İlkokulu’da oluşan norm açığına atanması gerekirken daha merkezi konumda bulunan Milli Egemenlik İlkokulu’na norm fazlası olarak ataması gerçekleşmiştir.

      Yine başka bir örnek Banaz İlçesi Kızılcasöğüt Ortaokulu’nda müdür yardımcısı olarak çalışan bir üyemiz geçirdiği disiplin soruşturması neticesinde kanun, tüzük ve yönetmeliklere aykırı olarak Karahallı ilçesine sürgün edilmiştir. Üyemiz uğradığı haksızlık sonucunda İdare Mahkemesine dava açıp Yürütmeyi Durdurma kararı çıkarak haklılığını ispat etmiştir. 

      Hükümete yakınlığı ile tanınan sendika üyelerinin bu türde cezalar aldığında verilen yer değişikliği kararının evrak üzerinde kaldığı cezaların uygulanmadığını gözlemlemekteyiz.

      Yukarıda anlattığımız örnekler ilimiz öğretmen camiasında kanayan bir yaraya dönüşmüştür. Herkesi vicdan muhasebesi yapmaya itmiştir. Biz Eğitim-İş Sendikası olarak bize farklı ve ayrıcalıklı muamele istemiyoruz. Kanun, yönetmelik ve ilgili mevzuatlar neyse tüm memurlara aynı şekilde uygulanmasını istiyoruz. Bu uygulamaların Valiliğimiz ve Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından dikkate alınmasını, tüm eğitim çalışanlarına eşit davranılmasını beklemekteyiz. Saygılarımızla…”

Editör: Öyküm Yavuz