Charlie'nin Çikolata Fabrikası hayranlarını "sihirli bir krallığa" götürmeyi vaat eden etkinlik, beklentileri karşılamadığı için çocukların göz yaşlarına sebep oldu.

Willy Wonka'nın "sürükleyici deneyimi" adı altında düzenlenen etkinlik, çikolata ikramları ve "optik mucizeleri" ile dolu olduğu vaat edilmişti. Ancak ziyaretçiler, birkaç plastik dekorasyonla süslenmiş yarı boş bir depoda sadece kısa bir yürüyüş yapmakla yetindiler. Etkinlik, Willy's Chocolate Experience (Willy'nin Çikolata Deneyimi) adı altında 24 ve 25 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilmişti. Ancak web sitesindeki vaatlerin gerçekleşmediğini gören ziyaretçiler, dolandırıcılık iddialarıyla polise başvurdu.

Dolandırıcılar, yapay zeka ile oluşturdukları görsellerle internet sitesinde etkinliği tanıtarak kişi başı 35 sterline bilet satmışlardı. Ancak gerçekleşen etkinlik, beklentilerin çok altında kalarak ziyaretçileri hayal kırıklığına uğrattı. Gördükleri manzara karşısında uyuşturucu laboratuvarına benzettiklerini dile getiren ziyaretçiler, polisin müdahalesi sonucu etkinliğin ilk gününde durduruldu.