Işıkhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak memurların ve işçilerin haklarını korumanın ve geliştirmenin öncelikleri olduğunu vurguladı.

Anayasa Mahkemesi'nin kamu görevlilerine toplu sözleşme ikramiyesindeki "yüzde 2" şartını iptal ettiğini hatırlatan Işıkhan, CHP'nin bu konuda başvuruda bulunduğunu ve Anayasa Mahkemesi'nin bu ödemeyi iptal ettiğini belirtti. Bu iptal kararı sonucunda, 2 milyonu aşkın kamu görevlisinin aylıklarında 345 lira azalma olacağını ifade etti.

Işıkhan, CHP'nin daha önce de sendika üyesi kamu görevlilerine ödenen toplu görüşme primini Anayasa Mahkemesine götürerek iptal ettirdiğini hatırlatarak, bu durumu anlaşılmaz bir tutum olarak nitelendirdi. Ancak hükümet olarak kamu görevlilerinin haklarını geliştirmeye devam edeceklerini ve gereken adımları atacaklarını belirtti.

Bakan Işıkhan ayrıca kadın istihdamının üzerinde hassasiyetle durduklarını ve İş-Pozitif programıyla 30 binden fazla kadının işe yerleşmesini sağladıklarını söyledi. Kadınların toplumsal hayata aktif katılımını destekleyecek projeler geliştirmeye devam edeceklerini ve kadınların kayıtlı olarak çalışma hayatına katılımlarını artırmayı hedeflediklerini ifade etti