Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"nin ikinci fazı olarak hayata geçirilen bu proje, AB'nin finansman desteğiyle annelerin kayıtlı istihdamda kalmalarını veya istihdama katılmalarını hedefliyor.

Projeden toplamda 7.000 kadın, 3.500'ü anne ve 3.500'ü bakıcı olmak üzere faydalanacak. Proje kapsamında ayrıca eğitimli ve sigortalı çocuk bakıcılığının teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, projenin önemine vurgu yaparak, kayıtlı istihdamın artırılması ve kayıt dışı istihdamla mücadelenin devam ettiğini belirtti. Işıkhan, ayrıca İş-Pozitif Projesi gibi diğer destek ve teşvikleri içeren projelerin de yürütüldüğünü ifade etti.

Bakan Işıkhan, "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi" ile hem annelerin istihdamda kalmasını sağlayacaklarını hem de eğitimli bakıcıların istihdamını teşvik edeceklerini dile getirdi. Bu projeyle annelerin, çocukların ve bakıcıların desteklenmiş olacağını vurguladı.

Projeden yararlanma şartları ve başvuru detayları ilerleyen günlerde SGK tarafından duyurulacak   

Editör: Öyküm Yavuz