Bu sınav, başarılı olan öğrencilere her ay düzenli olarak burs desteği sağlamak amacıyla düzenlenmekte olup, öğrencilere eğitim hayatlarında maddi destek sunmaktadır.

Bursluluk Ücretleri ve Ödemeler

Bursluluk ücretleri her yıl Ocak-Temmuz arasında zamlı olarak ödenmektedir. Ancak, 2024 yılına ait bursluluk ücreti henüz resmi olarak açıklanmamıştır. Ödemeler genellikle her ayın 25'ine kadar tamamlanmakta olup, öğrenciler, e-Okul VBS üzerinden bursun yatıp yatmadığını öğrenci numarası ve T.C. kimlik numarası ile kontrol edebilirler. Ayrıca, bursluluk paraları illere göre farklı tarihlerde hesaplara yatırılmaktadır.

sınav

2024 Bursluluk Sınavı Tarihi:

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan sınav uygulama takvimine göre, 2024 yılında İOKBS sınavı 21 Nisan'da düzenlenecektir. Bursluluk sınavına katılabilmek için öğrenci ve ailesinin ekonomik durumu belirleyici olup, detaylı şartlar sınav kılavuzunda yer alacaktır.

Bursluluk Sınavı Genel Şartları:

Bursluluk sınavına katılabilmek için genel şartlar şu şekildedir:

Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,

Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5'inci, 6'ncı, 7'nci ve 8'inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9'uncu, 10'uncu ve 11'inci sınıflarında öğrenci olmak,

lgsuşaksınav

İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/cezası almamış olmak.

2023 Kılavuzda yer alan şartlar ise 2024 yılında değişkenlik gösterecek olup, ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamının, fert başına düşen net miktarının belirli bir sınırları aşmaması gerekmektedir.