Stres, birçok sebeple birlikte birçok anda ortaya çıkabilir. Özellikle çalışma hayatında iş stresi, günümüzde insanlarda en yaygın olarak görülen stres türlerinden biridir. Kaygı, huzursuzluk gibi belirtilerle kişiyi zihinsel anlama rahatsız eden bu ruh hali, sadece zihinsel olarak değil, ilerleyen boyutlarda fiziksel olarak da sağlık sorunlarına neden olabilir. Birçok hastalığın tetikleyicisi olan stres, çeşitli beslenme alışkanlıkları ile en aza indirilebilir.

Stres çeşitli sebeplere bağlı olarak kişide ortaya çıkabilir. Kişinin psikolojik ve biyolojik dengesinin bozulmasına gösterdiği tepki durumu olarak tanımlanan stresin artış gösterdiği zamanlarda, stresi azaltan besinleri tüketmek önemli. Zira beslenme alışkanlığı ve strese iyi gelen besinleri tüketme yöntemi ile bu kaygılı ruh halini azaltabilir ve hatta durdurabilirsiniz. Peki strese iyi gelen besinler hangileridir? İşte detaylar…

BİTTER ÇİKOLATA

Yapılan araştırmalar ve birçok çalışma, stres ve kaygıya en iyi gelen besinlerden birinin bitter çikolata olduğunu ortaya koymuştur. Bitter çikolata kişilerde zihinsel sağlık bozukluklarına iyi gelir ve kişinin depresyon, anksiyete gibi psikolojik durumlarının şiddetinin azalmasında etkilidir.

TUZSUZ KABAK ÇEKİRDEĞİ

Kaygıya iyi gelen bir diğer besin türü de kabak çekirdeğidir. Bir kuruyemiş olarak her gün tüketebileceğiniz kabak çekirdeği, strese iyi gelir. Günde birkaç avuç tuzsuz kabak çekirdeği tüketerek kaygılarınızı azaltabilirsiniz.

YUMURTA

Vücudun ihtiyaç duyduğu besin ögelerini yeteri miktarda alması önemli. Bu noktada karbonhidrat, protein ve yağ tüketiminin dengeli sağlanması gerekir. Protein tüketiminde yumurtayı tercih ederek, bilişsel fonksiyonlarınızın gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Zira yumurta bu fonksiyonların gelişmesinde rol oynar.

AVOKADO

Son yıllarda birçok diyet menüsünde yer alan ve tüketimi artan avokado, kaygıyı azaltan besinlerden biridir. Kişilerde ortaya çıkan stres ve kaygılı hallerde tüketilebilecek besinlerden biri olan avokado da ruh halinin iyileşmesinde rol oynar.

KIRMIZI MEYVELER

Stresli hallerde genel olarak meyve tüketimi tavsiye edilir ancak bu noktada kırmızı ağırlıklı orman meyvelerinin strese iyi geldiği ifade ediliyor. Yaban mersini, böğürtlen, çilek gibi meyveleri tüketerek stres seviyenizi azaltabilirsiniz.