Rusya- Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte rekor seviyelere yükselen brent petrol, bir süre sonra kontrol altına alındı. Tarafların uzlaşmacı tavırları, uluslararası kurumların devreye girmesi, arz- talep dengesi ve daha pek çok kriter, brent petrolün varil fiyatını doğrudan etkiledi.

Uzunca bir süredir kontrol altında tutulan brent petrol, yaklaşık olarak 9 aylık sürenin ardından hızla yükselmeye başladı. Bu durum benzin ve motorin fiyatları adına tedirginlik yaşanmasına sebep oldu. Peki, akaryakıt fiyatlarında son durum ne? Uşak ilinde benzin ve motorin fiyatları ne kadar? İşte detaylar…

SAATLER İÇERİSİNDE YÜZDE 2’Yİ AŞAN ARTIŞ

Bir süredir dolar kurunda gözlenen yükselişlere bağlı olarak zamlanan akaryakıt fiyatları, son olarak Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı ile düşüşe geçen kurun etkisi ile indirim ile müjdelendi. Benzin adına müjdelenen çifte indirimin bir benzerinin motorin için de uygulanması beklenilirken brent petrolde aylar sonra hareketlilik gözlendi. Hızla yükselmeye başlayan ve 88 dolar seviyesini aşan brent petrolün varil fiyatı, son işlem gününü 86,83 dolar seviyesinden kapattı. Yeni güne yine yukarı yönlü hareketler ile başlayan brent petrol önceki kapanış seviyesine yüzde 2,49’luk artış ekleyerek 88,99 dolar seviyesini gördü.

Brent petrolde gözlenen seviyenin Kasım 2022 tarihinden bu yana kayda geçen en yüksek seviye olduğunu belirten uzmanlar, bu durumun hafta içi itibari ile akaryakıt sektöründe yeni zamlara sebebiyet verebileceğine dikkat çekti.

UŞAK GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Geçtiğimiz günlerde benzin adına duyurulmuş olan çifte indirim ile haftalar sonra bir nebze olsun rahat nefes alabilen araç sahipleri, olası akaryakıt zamlarından önce güncel benzin ve motorin fiyatlarını sorgulamaya başladı. Uşak ili için açıklanan 2 Eylül 2023 tarihli akaryakıt fiyatları ise şu şekilde sıralandı:

- Uşak benzin: 37,60 TL

- Uşak motorin: 38,74 TL

- Uşak otogaz fiyatı: 16,02 TL