Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi olan Çin’in talep görünümüne yönelik ipucu vermesi beklenen GSYİH verileri öncesinde brent petrol dört hafta üst üste kazanç elde ettikten sonra yeni haftaya bir miktar satıcılı başladı.

Brent petrol, bugün saat 13:45 itibarıyla %0,60 düşüşle 85,73 seviyesinden işlem görüyor.

Ekran izleme süresinin uzaması şaşılık riskini artırdı Ekran izleme süresinin uzaması şaşılık riskini artırdı

ABD Batı Teksas Intermediate (WTI) petrol ise %0,42 düşüşle 82,08 seviyesinden işlem görüyor.

Her iki kontrat da geçen hafta dördüncü haftalık kazancını elde ederek 2022 ortasından bu yana en uzun haftalık kazanç serisini yakalamıştı.

Bu gelişmelerin ardından Çin'in ilk çeyrek gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) verilerinin emtia fiyatlarına olumlu katkısının olması beklenirken, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ise 2023 talep büyümesinin büyük çoğunluğunu Çin’in oluşturacağını söyledi.

Çin ekonomik verilerinin ise salı günü TSİ 05:00’da yayımlanması bekleniyor.

Ancak IEA aylık raporunda, OPEC+ üreticileri tarafından açıklanan üretim kesintilerinin yılın ikinci yarısında beklenen petrol arz açığını daha da kötüleştirme riski taşıdığını ve küresel ekonomik toparlanmaya zarar verebileceğini söyledi.

ING Group stratejisti Warren Patterson ise "OPEC+ kesintileri fiyatları açıkça artırdı. Ancak, zayıf rafineri marjları bir endişe kaynağı olmayı sürdürüyor.” dedi.

Küresel piyasalarda son dönemde güç kaybeden dolar ise faiz artırım beklentileriyle birlikte güçlenmeye çalışırken, dolar cinsinden petrolü diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getirdi.