Türkiye'de internet haber siteleri için resmi ilan yayımlama şartları, 1 Ekim 2023 tarihinden itibaren büyük bir değişikliğe uğradı. Basın İlan Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, artık resmi ilanların dağıtımında, internet haber sitelerinin ziyaretçi trafiği göz önüne alınacak ve bot trafik satın alan internet haber sitelerinin gözünün yaşına bakılmayacak.

1 Ekim itibari ile çok sayıda bot trafik şikayeti alan kurum tüm resmi ilan alan web siteleriyle alakalı inceleme başlattı. Basın İlan Kurumundan yapılan açıklamada, incelemenin ise belirli bir dönemi kapsamadığı, sürekli olarak devam edeceği bildirildi.

Özellikle bot trafik satın alıp kurumu manüpülasyona uğratan internet haber siteleri'nin üzerine düşen İlan Kurumu, ilgili tespitlerin tüm hızlıyla devam ettiği ve konunun üzerinde hassasiyetle durulduğunun altını çizdi. Konuyla ilgili açıklama yaparak tabir-i caizse bu yola bulaşan internet haber sitelerini uyardı.

30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla asgari ziyaretçi trafik şartını yerine getiremeyen internet haber sitelerinin durumu ne olacak?

30 Eylül 2023 tarihine kadar asgari ziyaretçi trafik şartını karşılayamayan internet haber siteleri için bir geçiş dönemi öngörülmüştü. Bu dönem, 1 Nisan 2023 tarihinden başlayarak 6 ay süreyle ziyaretçi trafik şartının aranmayacağı bir dönemi içeriyordu. Ancak bu muafiyet süresi 30 Eylül 2023 tarihinde sona erdi.

Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği'ne göre, asgari ziyaretçi trafik şartını yerine getiremeyen ve bu ihlali devam eden internet haber sitelerinin resmi ilan yayımlama hakkı durdurulmuştur.

Ziyaretçi trafik şartını yerine getirmek için manipülasyon yapan internet haber sitelerinin durumu ne olacak?

Ziyaretçi trafik bilgilerinde manipülasyon yaparak hileli davranışlarda bulunan internet haber sitelerinin resmi ilan yayımlama hakkı sonlandırılacaktır. Bu tür manipülasyonlar, Resmi İlan Yönetmeliği'nin 63. maddesi kapsamında değerlendirilecektir.

Kaynak: UŞAK OLAY