Son dönemlerde artan ekonomik sıkıntılar ülkemizde birçok vatandaşı finansal anlamda adeta köşeye sıkıştırdı. Enflasyon oranlarında görülen hızlı artış, döviz kurlarındaki yüksek oranlı yükseliş, vergi artışları, ürün ve hizmetlere yansıyan zamlar derken birçok vatandaş bu ekonomik darboğazda çözümü kredi ve kredi kartlarında aramaya başladı. Ancak bu durum da ortaya yeni bir problemi çıkardı ve ödenemeyen borçlar gündem oldu. Borcunu ödeyemeyenler, alternatif çözüm yolları araştırmaya devam ediyor.

Borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar yeni çözümler aramaya devam ederken, e-devlet üzerinden başvurusu yapılabildiği söylenen borç kapatma kredisi ile ilgili söylentiler son günlerde sıkça gündeme gelmeye başladı. Başvurusu e-devlet üzerinden yapılabildiği ifade edilen söz konusu borç kapatma kredisinin yanı sıra borçları erteleme seçeneğinin de bu uygulamada yer aldığı belirtildi. Peki e-devlette borç kapatma kredisi başvuru seçeneği ve erteleme seçeneği var mı, varsa nasıl başvuru yapılır? İşte detaylar…

E-DEVLET ÜZERİNDEN KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

E-devlet hizmeti, sunduğu kolaylıklar ile vatandaşların birçok işlem yükünü hafifletiyor. Son dönemde gündeme gelen borç erteleme hizmeti ise herkes için geçerli değil. Borç erteleme hizmetinden yalnızca KYK kredi borcu olan mezun öğrenciler yararlanabiliyor. Mezun olduktan sonra maddi anlamda zorluk yaşayan öğrenciler, e-devlet üzerinden başvuru yaparak borçlarını erteleme şansından yararlanabiliyor.

ZİRAAT BANKASI’NDAN AÇIKLAMA

E-devlet üzerinden borç kapatma kredisine ilişkin bir seçenek bulunmuyor ancak çeşitli bankaların, borç ödeme kredi seçenekleri bulunuyor. Bu konuda kamu bankası olan Ziraat Bankası’ndan bir açıklama geldi ve devlet destekli kredilerin geri ödemesi konusunda, ATM ve internet şubeleri aracılığıyla ödeme yapılabileceği belirtildi.

BORÇ KAPATMA KREDİSİ VEREN BANKALAR

Borç kapatma kredilerine ilişkin olarak e-devlet üzerinden yapılabilecek bir tercih veya seçenek bulunmuyor. Bu kredi türünden yararlanmak veya bununla ilgili bilgi alıp başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların, ilgili kredi türünü sağlayan bankaların resmi internet siteleri üzerinden veya müşteri hizmetlerinden bilgi alması gerekiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ