Bir ustanın ölümü ile sonuçlanan olayın CHP Uşak Gençlik Kolları Başkanı Onurhan Alp Avşar’ın sahibi olduğu inşaat firması tarafından Uşak’ın Bölme kasabasında yaptırılan ultra lüks villalarda gerçekleştiği ortaya çıktı. 

Uşak Olay Gazetesi olarak Müteahhit Onurhan Alp Avşar ile konuştuk. Sosyal medyada yazılan iddiaları sorduk. Kendisinin olayda hiçbir suçunun olmadığını Taşeron firmanın ihmali olduğunu söyledi.

- ‘Beni Bekleyin Beton Atmayın Dedim’ Dinlemediler

Olayın, Taşeron şahsın kendisinin İzmir’de şehir dışında olduğu gün kendisinden izinsiz beton atılması ile gerçekleştiğini ifade ederek, “4 Temmuz günü ben şehir dışında iken, taşeron şahıs beton atmak istiyor. Ancak ben 'beni bekleyin atmayın‘ diyorum.

Bununla alakalı mesaj ve görüşme kayıtlarımız var. Ancak beni dinlemeden taşeron firma beton dökmek için çalışma başlatıyor. Hatta çalıştığım Fettahoğlu beton firması yerine Yılmaz Beton firmasından beton getirtip usulsüzce dökülüyor” dedi.

- "Yapı Denetim Yönünden Usulsüzlük Yok"

Balkonların inşaat mevzuatına uygun olmadığı söylentisinin yanlış olduğunu aktaran Onurhan Alp Avşar, “Benim inşaatlarım hem yapı denetim firması hem de belediye tarafından defalarca denetlendi. Herşey usulüne uygun hiçbir eksiklik yok. Yapılarımda herkesten çok demir kullanıyorum. 6 Şubat depreminden sonra onaylanan ilk proje benim projem. Sıkıntı olsa Uşak Belediyesi onaylar mı? Yaptığım işin arkasındayım.

Balkonun filizi olmadığı konusu tamamen yanlış. Burada taşeron şahsın büyük hatası var. Kendi çalıştığım beton firması olan Fettahoğlu’ndan yoğun talep nedeniyle beton almayıp Yılmaz Beton’dan beton getirtip döküyor.

Şantiye şefine acil beton dökücez işimiz var deyip işe başlıyorlar. Şef, 'Onur bey beni arardı herhangi bir bilgi verilmedi' demesine rağmen işi oldu bittiye getiriyorlar.

Dökülecek beton fazla getirilmiş. Kalmasın diye balkonun kaldırabileceği betondan fazla beton döktürüyor. Balkon 5 – 6 ton fazla ağırlığa maruz kalıp yıkılıyor ve altında kalıp ustası kalıyor. Maalesef hayata veda ediyor” dedi.

- "Ölen Kalıp Ustası Benim Elemanım Değil"

Vefat eden kalıp ustasının sigortası varmıydı şeklinde sorduğumuz soruya kendi inşaatında çalışmadığını aktaran Avşar, “Taşeron şahıs işleri hızlandırmak adına başka bir inşaatta sigortası bulunan vefat eden kalıp ustasını benim inşaatıma getirip işleri hızlandırmak için çalıştırmak istemiş. Konuyla ilgili bilgim ve iznim yok.

Hatta daha önnce Afgan ve Suriyeli işçi getirip çalıştırmak istedi, kesinlikle reddettim. Çünkü yabancı uyruklu kişilerin gerekli sigortasını yapamıyorsunuz ve kaçak ama ucuza çalıştırabiliyorsunuz. Bunlar tamamen benim bilgim dışında gelişiyor. Tüm bu olayların yaşanmasında taşeron şahsın büyük suçu var” dedi.

- Taşeron S.P. Göz Altına Alındı

Diğer taraftan edinilen bilgiye göre söz konusu inşaatta taşeron olarak iş yapan S.P’nin olaydan sonra göz altına alındığı öğrenirken.

Villa inşaatın sahibi Onurhan Alp Avşar “Benim olayda ihmalimin olmadığı, zaten savcılığın benimle alakalı hiçbir işlem yapmadığından ortaya çıkıyor. 

Olayla alakalı taşeron şahsın gözaltına alındığını öğrendim. Elimde daha birçok bilgi belge var, ancak şu an açıklamam hoş değil. Bilirkişi raporunu paylaşıcam. Sonuç olarak vefat eden bir ustamız ve onun ailesi var. Saygı durmak gerekiyor. Çok üzgünüm.

Ustamızın ailesi ile görüşme teklif ettim. Yakın zamanda aile ile de görüşeceğim. Umarım böyle bir olay bir daha olmaz, çok üzgünüm. Aileye sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.

  - Ne Olmuştu:

4 Temmuz Perşembe günü Bölme Mahallesi'nde 3 katlı inşaatta beton dökümü sırasında tabla çökmüş,

Tablanın altında kalan kalıp ustası Cemal Bayram (57), olay yerine hayatını kaybederken ,gelen sağlık  ekipleri tarafından çıkarılarak, Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırılmıştı.

Editör: Ozan Yavuz