Dünya genelinde yaşanan çip krizi ve pandemi ile birlikte otomobil piyasasında arz - talep dengesi bozuldu ve salgın döneminde araç üretiminde duraksamanın da yaşanması ile birlikte birçok kişi çareyi 2. el otomobillere yönelmekte buldu. Ancak yoğun talep artışı sonrası 2. el fiyatları da hızla arttı ve son dönemde Türkiye’de 500.000 TL altına ikinci el otomobil bulmak giderek daha zor hale geldi. Peki 500 bin TL’nin altında hangi 2. el otomobil modelleri bulunuyor?

Bakanlık tarafından 2. el otomobil piyasasına yönelik atılan düzenleme adımlarının ardından ikinci el otomobillerin üretici veya distribütör tarafından belirlenen fiyatın üzerinde pazarlanmasına ilişkin kısıtlama getirildi. Bu düzenlemeyi ihlal edenlere ise 300 bin liraya kadar idari para cezası uygulanıyor. Ayrıca ikinci el otomobil satışları için 6 ay ve 6 bin kilometre uygulaması bulunuyor. Peki bu düzenlemeler ışığında, Türkiye’de 500.000 TL fiyatına kadar hangi 2. el araçlar bulunuyor? İşte detaylar…

FIAT ALBEA

Fiat Albea, özellikle şirketlerin geçmişte sıkça tercih ettiği modeller arasında bulunuyordu. Yaklaşık 400.000 TL bandında olan Albea, bu fiyat aralığında alınabilecek en genç modellerden biri olarak öne çıkıyor.

FIAT PUNTO

Yine bir Fiat modeli olan Punto, özellikle geniş iç hacmi ile bu fiyat aralığında avantajlı bir seçenek sunuyor. Koltukların katlanması ile bagaj alanı genişleyebilen Fiat Punto’nun yüksekliği ayarlanabilir. Bu özelliği sürücüler tarafından beğeni topluyor.

VOLKSWAGEN POLO

Eski modelleri 400.000 TL civarında satın alınabilecek en iyi modellerden biri olarak gösterilen Volkswagen Polo, hem 3 kapı hem de 5 kapı versiyonları sunuyor. Kompakt boyutları ve şık tasarımı ile dikkat çeken Polo, dayanıklı motor teknolojisi de sunuyor.

RENAULT MEGANE SEDAN

Renault Megane Sedan modeli, geniş ve konforlu iç tasarımı ile dikkat çekerken, ülkemizde de oldukça popüler bir modeldir. Megane serisinin ilk modellerini hem konfor hem de ekonomi alanında kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

SEAT CORDOBA

B segmenti bir otomobil olan SEAT Cordoba, İbiza’nın sedan ve uzun versiyonu olarak da biliniyor. Ortalama boyutlara sahip olmasına rağmen bu modelin iç hacmi oldukça geniştir. Ayrıca model, farklı donanım paketleri de sunuyor.

FİYATI 500 BİN TL İLE 600 BİN TL ARASINDA OLAN MODELLER

Öte yandan bu modellerin dışında, 2. el otomobil piyasasında fiyatı 500.000 TL ile 600.000 TL arasında bulunan birçok araç da dikkat çekiyor. Bu modeller arasında ise Skoda Fabia, Mitsubishi Space Star, Fiat Egea, KIA Picanto, Dacia Sandero ve Hyundai i20 gibi modeller bulunuyor.