Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu olan ve aynı zamanda da İlim Yayma Vakfı’nın başkanlığını üstlenen Bilal Erdoğan, hafta sonu Uşak ilinde düzenlenen toplantıda konuştu. 20’nci İmam Hatipliler Kurultayı’nda yaptığı konuşma ile dikkatleri üzerine çeken Erdoğan’ın öğretmenler ile ilgili kullandığı cümleler tepkilere sebebiyet verdi.

Hafta sonu yaptığı konuşma ile gündemden düşmeyen Bilal Erdoğan, sendikaların da tepkilerine sebebiyet verdi. Bilal Erdoğan’ın konuşmasını hedef alan isimler, Erdoğan’a sert yüklendi. Peki, Bilal Erdoğan öğretmenler ile ilgili ne demişti?

O KONUŞMA GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ

Katıldığı organizasyonda konuşan Bilal Erdoğan, konuşmasının bir bölümünde öğretmenler ile ilgili cümleler sarf etmiş ve hafta sonundan bu yana çığ gibi büyüyen tepkilere sebep olmuştu. Erdoğan, o konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı: “Türkiye’de kimse iddia edemez ki ancak idealist öğretmen oluyor. Böyle bir iddiası olan varsa tartışabiliriz tabii ama birçoğu memur olmak için öğretmen oluyor. Velhasıl kelam ‘Ben ideal meslek olarak öğretmenliğe girdim’ diyerek gelenler ile bu öğretmenlik mesleği kurgulanmıyorsa ülkede, o zaman bu gelen arkadaşlarımızı biz nasıl değerli hissettirebilir, yaptıkları işin önemine nasıl vakıf edebilir, nasıl motive edebilir, buna kafa yormamız lazım. Ben şu an eğitimde en hızlı sonuç alabileceğimiz ve sivil toplum olarak boynumuzun borcu olan bir çalışma sistematiği diye düşünüyorum.”

Konuşmasının devamında imam hatiplere dikkat çeken Bilal Erdoğan, “Gelin hep beraber bizler imam hatip mezunu dernekleri olarak, imam hatipliler olarak kendi okullarımızdaki öğretmenlere kıymet vermeyi tercih edelim” ifadelerini kullandı.

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

Bilal Erdoğan’ın Uşak ilinde katılmış olduğu kurultayda yaptığı konuşmanın üzerine tepki gösteren Eğitim-Sen ve Eğitim İş genel başkanları, Erdoğan’ın özür dilemesini istedi. Eğitim- İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Erdoğan’a şu sözler ile seslendi: “Öğretmenlerden özür dilemen gerekiyor. ‘İdealist değiller’ diyor, ‘memuriyet’ diyor. İşte memur gibi işlerini yapıp gidiyorlar demek istiyor. Bilal Erdoğan da yani pardon da 21 yıldır bu ülkeyi AK Parti iktidarın yönetiyor. Yani işte şikayet eden Bilal Erdoğan’ın Bilal Bey’in babası, Recep Tayyip Erdoğan yönetiyor” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ