Beyaz saçlar birçok kişinin ortak sorunları arasında yer alıyor. Saçlar, yaşlanmanın etkisiyle ya da farklı sebeplerle beyazlayabilir. Beyaz saçları olan kişiler, olduğundan daha yaşlı görünür. Doğal yöntemler sayesinde beyaz saçlardan kurtulmak mümkün olabilir. Beyaz saçlardan kurtulmak isteyenler, farklı çareler arıyor.

Saçların beyazlaması, gençlik dönemlerinde de ortaya çıkabilir. Saç beyazlamasının nedeni pigment hücrelerinin azalmasıdır. Kişilerin düzensiz bir yaşam sürmesi, yetersiz bir şekilde beslenmesi ve stres gibi nedenlerle saçlarda erken yaşlarda beyazlama sorunu ortaya çıkabilir.

KINA VE HAVUÇ SUYU

Saç boyamak, beyaz saçlarından kurtulmak isteyenlerin en fazla başvurduğu yöntemlerden biri oluyor. Ancak doğal yöntemler sayesinde de beyaz saçlardan kurtulmak mümkün olabilir. Beyaz saçlardan kurtulmak için tercih edilen yöntemlerden biri kınadır. Kına tozu, sıcak su ile karıştırılır. Saça uygulandıktan sonra birkaç saat boyunca bekletilir. Ardından su ile durulanır. Kınanın saça vereceği renk, kırmızı ve turuncu arasındadır.

Saça renk veren maddelerden biri havuç suyu oluyor. İlk olarak havuç kaynatılır. Ardından kaynamış su soğutulur. Havuç suyu, saça uygulandıktan sonra birkaç saat boyunca bekletilmelidir. Bu sayede kırmızı, turuncu arası bir renge ulaşılabilir.

PANCAR SUYU VE PAPATYA ÇAYI

Pancar suyu, kırmızı ve mor arası bir ton elde etmek amacıyla kullanılabilir. Birkaç pancarın kaynamasıyla elde edilen suyun saça uygulanması ve ardından bir saat boyunca bekletilmesi gerekir. Kırmızı, kahverengi arası bir renk elde edilmesi için ravent kökleri kullanılabilir. Ravent kökleri suda kaynatılarak ardından soğumaya bırakılmalıdır.

Papatya da beyaz saçlardan kurtulmak maksadıyla tercih edilir. İlk olarak güçlü bir papatya çayı demlenir ardından bu çayın soğuması beklenir. Bu çayın saçta bir saat boyunca beklemesi gerekir. Papatya ile açık sarı tonlarda bir renk elde edilir. Saç rengine göre uygun olan yöntem tercih edilebilir.