ANKARA (AA) - Belarus Cumhuriyeti Başbakanı Roman Golovçenko ve Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Belarus Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ) 2. güç ünitesi için tasarım kapasitesine ulaşma programını başlattı.

Rosatom'dan yapılan açıklamaya göre, kapasite geliştirme aşaması, bir nükleer santralin işletime alınması programındaki en önemli aşamalardan birini oluşturuyor.

Program, çeşitli çalışma modlarında dinamik testler yapılması ve karartma çalışma modunun kontrolü de dahil olmak üzere ana ekipmanın kapatılmasıyla ünitenin gücünün kademeli olarak nominal seviyeye (%100) çıkarılmasını öngörüyor.

Devreye alma, yeni NGS güç ünitelerinin inşaatının son aşamasını oluşturuyor. Bu aşamada güç ünitesi sistemlerinin ve ekipmanlarının tasarıma uygunluğu doğrulanıyor. Devreye alma süreci, devreye alma öncesi ve ayarlama çalışmaları, fiziksel devreye alma, güç devreye alma ve pilot işletme olmak üzere birbirini takip eden birkaç aşamayı kapsıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Likhachev, 2. ünitenin reaktör tesisinde kapasite geliştirme testlerinin başlamasının Belarus NGS'nin tüm inşaat projesinin uygulanmasında son düzlük olarak adlandırılabileceğini kaydederek, "Kardeş Belarus'taki ilk nükleer inşaat, hem enerji endüstrisinde hem de nükleer tıp ve dijital teknolojiler de dahil olmak üzere ülke ekonomisinin yeni alanlarında Rus-Belarus etkileşiminin daha da gelişmesi için temel oluşturdu ve bu alanları tam anlamıyla yeni bir seviyeye yükseltti." ifadelerini kullandı.

Golovçenko da "Santralin 2. güç ünitesinin tamamen devreye alınması ve her iki ünitenin de nominal kapasiteye getirilmesi, 4 ila 5 milyar metreküp doğal gaz tasarrufu yapmamızı ve 18-19 milyar kilovatsaat elektrik üretmemizi sağlayacak. Bu, Belarus için on yılın en önemli projesi." değerlendirmesinde bulundu.

Toplam 2 bin 400 megavat kapasiteli iki VVER-1200 reaktörüne sahip olan Belarus NGS, Belarus’un Ostrovets kentinde bulunuyor. Genel tasarımını ve yükleniciliğini Rosatom'un Mühendislik Birimi'nin üstlendiği ülkenin ilk nükleer santrali için, uluslararası standartlara ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) güvenlik gerekliliklerine tam olarak uyan Rus III+ Nesil tasarımı seçildi.

Kaynak: aa