Çakın, programda verdiği röportajda, Uşak'ta yeni bir hızlı tren durağı olacağını duyurdu ve projenin detayları hakkında bilgi verdi.

2027 Yılında Tamamlanması Planlanıyor

Projenin rotası ve tamamlanma tarihiyle ilgili olarak Çakın şunları dile getirdi: "Uşak için oldukça önemli olan İzmir-Ankara hızlı tren projesi, 2027 yılında tamamlanması planlanıyor. Bu projenin içinde Uşak'a da bir durak yer alacak. Yerel vekillerimizle birlikte Ankara'da yaptığımız uzun görüşmeler sonucunda bu çalışmanın detaylarını netleştirdik."

Mehmet Çakın Habertürk Mehmet Akif Ersoy

Hızlı Tren Şehir Merkezinden Geçecek

Hızlı trenin şehir merkezine girişinin nasıl olacağına dair açıklamalarda bulunan Çakın, "Yaklaşık 10 kilometrelik bir güzergahta yer alacak olan tren istasyonu, şehir merkezine yer altından ulaşacak. İstasyon yer altında olacak ve şehrin içinden geçtikten sonra tekrar yeryüzüne çıkarak yoluna devam edecek. Bu sayede, şehrin içerisindeki hemzemin geçit sorununu çözmüş olacağız." dedi.

Şehrin üst kısmında kalan alanların nasıl değerlendirileceğine dair de bilgi veren Çakın, "Üst kısımları bisiklet ve yaya yolu olarak düzenleyeceğiz. Bu sayede, şehri bölen hemzemin geçitlerden kurtulmuş olacağız ve Uşak'ta ulaşımı daha da kolaylaştırmış olacağız." şeklinde konuştu.

Çakın, projenin şehre olan katkılarına vurgu yaparak, "Uşak için çok önemli bir proje olan hızlı tren, şehrimizin gelişimine büyük katkı sağlayacak. Tek istasyonun merkezde olması da vatandaşlarımızın ulaşımını kolaylaştıracak ve şehrin içindeki trafiği azaltacak." dedi.