TMSF tarafından yapılan açıklamaya göre, son on yıl içinde herhangi bir talepte bulunulmayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar, 31 Mayıs 2024 tarihine kadar hak sahiplerine iade edilmezse, bu varlıklar TMSF'ye gelir olarak kaydedilecek.

Bankalar nezdinde bulunan ve son on yıl içinde talep edilmemiş mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar, 31 Mayıs 2024 tarihine kadar hak sahiplerine iade edilmezse zaman aşımına uğrayacak. Bu durum, Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesi gereğince belirlenmiştir.

para-usakolay-123

TMSF, zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklarla ilgili listeyi, Şubat ayının başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak da TMSF ile Kuruluş Birliklerinin internet sitelerinde yayınlamaktadır. Bu bilgiler ayrıca Türkiye Bankalar Birliği (http://www.tbb.org.tr/tr) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (http://www.tkbb.org.tr) internet sitelerinde de bulunabilir.

Banka hesabında parası olan herkesin bu duyuruya dikkat etmesi ve varsa haklarıyla ilgili gerekli işlemleri zamanında yapması önemlidir. Zira 31 Mayıs 2024 tarihine kadar harekete geçilmezse, zaman aşımına uğrayan varlıklar TMSF'ye gelir olarak kaydedilecektir.