Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten KDV oranlarını yanlış uygulayan mükellefler başta olmak üzere vergi kayıp ve kaçağını önlemek için yakın takiplerin başladığı ifade edildi. Vergi kayıpları ve kaçakla mücadele çalışmalarına yönelik değerlendirme yapan Bakan Şimşek, büyük Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin büyüklüğünü 104 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Oluşan bu finansman açığını ek bütçelerle kapatmaları gerektiğini aktaran Bakan Şimşek, piyasada oluşan fiyat hareketlerini de yakından takip ettiklerini aktardır. Ülke genelinde hazırlana denetim planları ile sahada denetimlerinin de devam ettiğini ifade etti.

E – TİCARET FAALİYETLERİ DE YAKIN TAKİBE ALINACAK!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten vergi kaçıranlara yönelik yeni kritik mesajlar verildi. Denetimlerin sıklaşacağını aktaran Bakan Şimşek, bu yıl kiralık konutlar, eğlence yerleri ve restoranlarda fiili denetimler gerçekleştirildiği ifade ediliyor. KDV oranlarını hatalı uygulayan mükellefleri yakından takip ederek gerekli denetimlerin yapıldığı ifade edildi.

Öte yandan e – ticaretteki artışın da dikkat çektiğini belirten Bakan Şimşek, bu alanı da yakın takibe aldıklarını söyledi. Gelir İdaresi’nin, banka, PTT ve kargo verilerinden hareketle bu konuda da analizler yapıldığının altını çizdi.

KAFE VE RESTORANLAR DA LİSTEYE ALINDI!

Bakan Şimşek’in açıklamalarına göre bilhassa kafe ve restoranlar olmak üzere hizmet sektörüne ve perakende ticaret yapan işletmelere yönelik denetimlerin de artırıldığını söyledi. Denetimlerde sunulan hizmet ve yapılan mal teslimleri türüne göre KDV oranının olması gerekenden düşük uygulayan işlemlerin tespit edildiğini aktardı.

Kısa sürede, hatalı KDV oranı uygulayan 8 bin 531 mükellefin denetlendiği ve 550 milyon lira kayıt dışı hasılat tespit edildiği belirtildi. 87 milyon lira ceza kesildiğini de aktardı. Piyasada oluşan fiyat hareketliliklerini de yakından takip ettiklerini söyleyen Bakan Şimşek, ülke genelinde hazırlana denetim planlarının sahada uygulanmaya devam etiğini ifade etti.