Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Salı Uşak'a açılış ve yapılacak olan Uşak Çarşı projesinin startını vermek için gelen Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki sabahki programın ardından sonra Uşak Ak Parti İl Teşkilatında yöneticilerle bir araya gelmişti.

Ayak Üstü 'Murat Dağı Milli Park Olmalı' Talebi

Ak Parti Uşak İl Binasında ki toplantıya katılanlar arasında bulunan Uşak İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ümit Alp son günlerde maden arama faaliyetleri ile gündemden hiç düşmeyen Murat Dağı için Özhaseki'ye ayak üstü 'Milli Park' talebini iletti.

Bakan'a Murat Dağı'nın Önemini Anlattı

Bir anda spontone gelişen kısa görüşmede Uşak’ın en büyük sorununun içme suyu olduğunu ve Murat Dağı’nın önemini anlatan Ümit Alp, Özhaseki’ye bunun için Murat Dağı’nın mevcut hali ile korunması gerektiğini, milli park ilan edilmesinin bu korumaya hizmet edeceğini söylemesi üzerine Özel Kalem Müdürü’ne talimat vererek konunun takip edilmesini istediği öğrenildi.

Bakan 'Milli Park Talimatı Verdi'

Görüşmeye Belediye Başkanı Mehmet Çakın da katılarak, “Ümit Bey, çevreye duyarlı kişiliği olan İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Başkanıdır. Uşak Belediyesi ile İMO’nun şehrin depremsellik, yapı envanteri ile ilgili ortak çalışmalarımız oldu.” Şeklinde görüş belirtmesinin ardından Bakan Özhaseki, Murat Dağı’nın milli park olmasının önemli olduğunu vurgulayarak, milli park konusundaki çalışmaları takip etmesi ve bir tıkanıklık olursa şayet, kendi Bakanlığının üzerine düşeni yapması için özel kalem müdürüne talimat verdiği öğrenildi.

Ümit Alp Bakanla Görüşmesini Anlattı

Uşak İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ümit Alp konu ile ilgili açıklamasında şunları söyledi; “İlgili özel kalem müdürü benden ön bilgileri aldı ve Murat dağı ile ilgili Uşak ve Kütahya’daki gerekli müdürler ile görüşeceğini ve sürecin hızlanması için çaba göstereceğini belirtti.

Bakanımızın Uşak’taki temaslarından bize göre en önemli kazanım; gerek şehrimiz gerek Batı Anadolu’nun su ve tarımsal faaliyetler için ana beslenme kaynağı olan Murat Dağını korumak ve madenlerden ari bölge kılmak için sürecin başlatılması sözünü almaktır” dedi.

Kaynak: Öyküm Yavuz