Bakan Göktaş'ın Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalara göre, çiftlere iki yıl geri ödemesiz olmak üzere toplamda 48 ay vadeli, 150 bin lira tutarında faizsiz evlilik kredisi verilecek.

Ancak, bu kredi başvurularının henüz başlamadığına dikkat çeken Bakan Göktaş, faizsiz 150 bin TL evlilik kredisi başvuru şartları ve detaylarıyla ilgili bilgilerin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirleneceğini belirtti. Şu anda düzenlemenin yasalaşmadığını ifade eden Bakan Göktaş, başvuruların deprem bölgesindeki illerden başlayarak tüm Türkiye'ye yayılacağını söyledi.

evlilik-usak-olay

150 bin TL faizsiz evlilik kredisinin başvuru şartlarında yaş kriteri (18-27 yaş), gelir kriteri ve belirli suçlara bulaşmamış olma şartının yer alacağını belirten Bakan Göktaş, bu detayların Meclis'te görüşüleceğini vurguladı. Ödemelerin ise 48 ayda sadece anapara olarak yapılacağını belirten Bakan Göktaş, ilk taksidin Haziran 2026'da başlayacağını ifade etti.

evlilik-usak-olay-1

Evlilik desteği ve aile desteklerinin kaynağını sağlayacak olan Aile ve Gençlik Bankası'nın, Karadeniz gazı ve diğer petrol gelirlerinden oluşturulan bir fondan para alacağını belirten Bakan Göktaş, bu gelirlerin banka tarafından kontrol edilip sosyal desteklerde kullanılacağını ifade etti. Ayrıca, Uluslararası standartlarda kurulacak bu sosyal amaçlı bankanın dijital ortamda hizmet vereceği bilgisini ekledi.