Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bakanlık tarafından yapılan ödemelere dair önemli detaylar paylaşmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz yıl itibariyle korumalı işyerlerine 1 milyon 34 bin TL ödenek aktardıklarını duyurdu.

Bakanlık tarafından geçen yıl itibariyle zihinsel ve ruhsal engelli vatandaşların özel sektörde istihdamını desteklemek için korumalı işyerlerine aktarılan ödeneklerin detaylarını açıkladı. 2016 yılında korumalı işyerleri modelinin hayta geçirildiğini hatırlattı. Bu kapsamda gelecek dönemde de desteklerin devam etmesi bekleniyor.

O İŞYERLERİNE 1 MİLYON 34 BİN TL ÖDENEK VERİLDİ!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bakanlık tarafından geçtiğimiz yıl zihinsel ve ruhsal engelli vatandaşların özel sektörde istihdamının desteklenmesine yönelik korumalı işyerlerine yapılan ödeneklerin detaylarını paylaştı. Bu kapsamda toplam 1 milyon 34 bin TL ödeme yapıldığını ifade etti.

2016 yılında hayata geçen korumalı işyeri modeli kapsamında engelli vatandaşların üretken ve bağımsız bireyler olarak toplumsal hayata katılımlarını destekleyen politikalara imza atıldığını söyledi. Sadece mali olarak değil, bakanlık tarafından teknik açıdan da destek verildiği ve çalışma ortamlarının engellilerin ihtiyaçlarına göre özel olarak düzenlendiği belirtildi.

DESTEK MİKTARI 2 BİN 811 TL’YE YÜKSELDİ!

Bakan Göktaş tarafından yapılan açıklamanın devamında, 2022 yılında korumalı işyerlerine her bir engelli çalışanı için aylık 840 TL olan desteğin, 2023 yılı itibariyle 2 bin 811 TL’ye yükseltildiği aktarıldı. 2016 yılından bugüne kadar yapılan destek ödemeler kapsamında ise toplam 3 milyon 965 TL destek verdiklerini ifade etti.

KORUMALI İŞYERİ NEDİR, ŞARTLARI NELERDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan korumalı işyeri modeli kapsamında destek almak için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bu kapsamda zihinsel ve ruhsal engelli bireyleri istihdam etmek gerekiyor. En az yüzde 40 oranında engelli olanlar ve korumalı işyeri özelliklerine sahip işyerlerinde en az 5 engelli bireyin çalıştırılması gerekiyor.